W świetlicy wiejskiej w Naratowie odbyła się dziś Rada Budowy dróg scaleniowych. Wzięli w niej udział: Anna Kolibek – Starosta Górowski, Andrzej Rogala – Wicestarosta Górowski, Piotr Jankowski – Naczelnik Wydziału Geodezji i Katastru Starostwa Powiatowego w Górze, przedstawiciele wykonawcy robót budowlanych i Gminy Niechlów, inspektor nadzoru oraz rolnicy wsi Naratów.

Dla miejscowych rolników spotkanie było okazją do przedstawienia uwag i postulatów w zakresie realizowanych tam prac budowlanych. Niezwykle ważna kwestią było zsynchronizowanie wywozu płodów rolnych, szczególnie buraków, z pracami budowlanymi, które czasowo blokują przejazd na drogach dojazdowych do pól. Rolnicy wskazywali też potrzebę zwrócenia uwagi na konieczność odtworzenia rowów melioracyjnych, przede wszystkim w miejscach najbardziej narażonych na zalania. Prace realizowane są zgodnie z harmonogramem bez żadnych opóźnień.

W skali kraju Powiat Górowski jest jednym z liderów w realizacji zadań związanych z scaleniami gruntów. Dotychczas zrealizowano podobne inwestycje w Witoszycach, Chróścinie, Zbakowie Górnym i Zbakowie Dolnym. Ministerstwo Rolnictwa dostrzegło wysoką jakość wykonania zadań związanych z scaleniem gruntów na terenie Powiatu Górowskiego. Projekty te, były wielokrotnie nagradzane w ogólnokrajowych konkursach.

Przypomnijmy. Przedsiębiorstwo Transportowo-Budowlane Spółka z o.o. z Wrocławia realizacje prace związane z zadaniem pn. „Budowa i przebudowa dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych wraz z zadrzewieniami przydrożnymi oraz likwidacja zbędnych dróg wraz z rekultywacją umożliwiającą uprawę mechaniczną gruntów”. Inwestycja realizowana jest w związku projektem „Scalanie gruntów wsi Naratów w gminie Niechlów” objętym Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Inwestorem jest Powiat Górowski. Całkowita wartość zadania to 3 453 840,00 zł. Powstaną cztery odcinki dróg o łącznej długości 4,22 km. Termin wykonania zadania określono na dzień 30 listopada 2020 r.