Obchodzimy dziś 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Upamiętniając wszystkie ofiary tego najtragiczniejszego w dziejach świata konfliktu zbrojnego, kwiaty oraz znicze pod Pomnikiem Wolności w Górze złożyli dziś: Anna Kolibek – Starosta Górowski, Irena Krzyszkiewicz – Burmistrz Góry, Andrzej Rogala – Wicestarosta Górowski, Magdalena Głuszko – Zastępca Burmistrza Góry, Ryszard Wawer – Przewodniczący Rady Powiatu Górowskiego, kombatanci, przedstawiciele służb, placówek oświatowych oraz instytucji gminnych i powiatowych, młodzież i mieszkańcy powiatu.

23 sierpnia 1939 roku na Kremlu w Moskwie, Józef Stalin powitał Joachima von Ribbentropa, ministra spraw zagranicznych III Rzeszy. Wieczorem podpisany został pakt Ribbentrop-Mołotow, który otwierał drogę do wybuchu II wojny światowej. Konflikt rozpoczął się 1 września 1939 roku atakiem Niemiec na Polskę (17 września od wschodu Polskę zaatakowała Rosja Sowiecka), a zakończył 2 września 1945 roku (w Europie 8 maja 1945 r.). Według różnych źródeł życie straciło od 60 do 80 milionów ludzi.