W Zespole Szkół w Górze, zakończyła się realizacja 2-letniego projektu pt: „Praktyki zagraniczne najlepszą drogą do sukcesu na rynku pracy”, realizowanego w ramach programu Erasmus+. W ramach projektu, na 4-tygodniowe praktyki zawodowe w Niemczech i we Włoszech wyjechało 56 uczniów Technikum w zawodach; Technik Logistyk, Technik Hotelarstwa, Technik Ekonomista, Technik Organizacji Reklamy oraz Technik Informatyk. Uczniom towarzyszyli nauczyciele przedmiotów zawodowych, którzy dbali o prawidłową realizację programu praktyk.

W realizację projektu był zaangażowany Zespół Szkół w Górze – po stronie polskiej, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Górze oraz lokalnych pracodawców skupionych w Cechu Rzemiosł Różnych, ze strony niemieckiej – firma pośrednicząca Berlink oraz pracodawcy z regionu Brandenburgii, natomiast ze strony włoskiej – firma pośrednicząca Sistema Turismo s.r.l. oraz pracodawcy włoscy z regionu Emilia-Romania.

Udział placówki w projekcie przyczynił się do wzmocnienia procesu dualizmu w kształceniu zawodowym, ponieważ promuje on budowę partnerstwa pomiędzy szkołą i  przedsiębiorstwami, natomiast możliwość realizacji praktyk zawodowych u zagranicznego pracodawcy sprzyjała modernizacji oferty kształcenia zawodowego i dostosowaniu jej do potrzeb unijnego rynku pracy. Każdy uczeń pozostawał pod opieką tzw. tutora, który został zapoznany z podstawą programową przedmiotów zawodowych oraz z programem praktyk. Dzięki uczestniczeniu w programie Erasmus+, akcja KA1, jego uczestnicy rozwinęli umiejętność pracowania w rzeczywistym środowisku pracy oraz nabyli umiejętności związane z obsługą  klientów zgodnie z wymogami unijnego rynku pracy. Oprócz tego uczestnikom projektu zapewniono bogaty program kulturowy, pozwalający w pełni poznać kulturę, obyczaje i historię państwa goszczącego.

Nauczyciele, opiekunowie uczniów mogli zapoznać się z innowacjami stosowanymi w nauczaniu praktycznym. Poza tym, nabyli oni wiedzę związaną ze zmianami w systemach edukacyjnych  z zakresu kształcenia zawodowego we Włoszech i Niemczech oraz mieli możliwość bezpośredniego spotkania z pracodawcami i wymiany doświadczeń  z osobami kształcącymi zawodowo. Przedsięwzięcie to przyczyniło się więc do podniesienia poziomu ich umiejętności zawodowych. W ramach procesu uznawania nabytych kompetencji na rynku unijnym, wszyscy uczestnicy dostali dokumenty, potwierdzające ich kompetencje zawodowe takie jak Europass Mobilność oraz ECVET.

Mamy także przyjemność pochwalić się, że nasz projekt został uznany za Dobrą Praktykę, przez Kapitułę Konkursu Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości 2019, którego organizatorem jest Fundacja Fundusz Współpracy, a współorganizatorem Partnerstwo na rzecz wsparcia ludzi młodych.

Koordynator projektu,

Katarzyna Staniszewska