Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

W gospodarstwie rolnym drewno wykorzystywane jest do wielu celów, m.in. ogrzewania powierzchni mieszkalnej lub gospodarczej, przygotowywania karmy dla zwierząt, jako materiał do budowy płotów, zagród czy więźby dachowej.

Wycinka drzew z użyciem ostrych narzędzi, takich jak pilarki, siekiery i piły, bardzo często wiąże się z ryzykiem poważnych w skutkach wypadków.

Pilarka łańcuchowa ze względu na nieosłonięty element tnący, poruszający się z prędkością ok 20/s, jest jednym z najniebezpieczniejszych narzędzi. Przed przystąpieniem do pracy pilarką należy przede wszystkim zapoznać się z instrukcją  obsługi, a także sprawdzić działanie między innymi  hamulca bezpieczeństwa, stopnia  napięcia i ostrości łańcucha.

Łańcuch powinien być naciągnięty, tak by zwisał z prowadnicy a jednocześnie by można było go swobodnie przesuwać. Podczas ostrzenia pilnikiem pamiętaj o zachowaniu odpowiednich kątów ostrzenia i jednakowej liczbie „pociąnięć”. Nigdy nie włączaj pilarki bez jej unieruchomienia! Takie działanie może skończyć się niekontrolowanym uderzeniem prowadnicy pracującego łańcucha w którąś z kończyn. Minimalna odległość od osoby uruchamiającej pilarkę wynosi 3 metry. Bezpieczną pracę pilarką gwarantuje uruchomienie jej „ z ziemi” lub w pozycji stojącej. Podstawą obu technik jest unieruchomienie korpusu pilarki poprzez włożenie stopy w uchwyt sterujący (tylny), bądź ściśnięcie pilarki udami. Niemniej ważny jest sposób trzymania pracującego  urządzenia – ręce powinny znajdować się na uchwytach, jak najdalej od prowadnicy i łańcucha.

Prace przy pozyskiwaniu drewna należy wykonywać w spodniach lub nogawicach z wkładką antyprzecięciową, rękawicach, specjalnych butach na protektorze z metalowymi noskami oraz kasku z ochronnikami słuchu i siatką zabezpieczającą oczy lub w goglach. Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić czy strój jest dokładnie zapięty i przylega do ciała, a buty- zasznurowane.

Pamiętajmy również, że praca przy pozyskiwaniu drewna zagrożona jest dużym ryzykiem wypadku, dlatego powinni ją wykonywać zdrowi i silni mężczyźni. Należy być wypoczętym,  skoncentrowanym i nigdy nie zaczynajmy pracy, jeśli  samopoczucie  oraz stan fizyczny nie gwarantują bezpieczeństwa.

Praca po spożyciu alkoholu jest niedopuszczalna.

Pamiętaj!

Praca pilarką podczas silnych opadów atmosferycznych, porywistego wiatru, mgły oraz niskich temperatur zwiększa ryzyko wypadku. Nie pracuj w trudnych warunkach pogodowych !

 

 

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Opracowano na podstawie materiałów prewencyjnych KRUS

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iod@powiatgora.pl