Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

W roku 2020 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Wąsoszu kontynuowana była realizacja zajęć w ramach projektu pn.:  ZINTEGROWANI o numerze umowy: RPDS.09.01.01-02-0049/17 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Budżet projektu wynosi nie więcej niż 395 123,00 PLN, w tym 302 638,47 PLN dofinansowanie w ramach środków EFS, 35 604,53 PLN dofinansowanie w ramach dotacji celowej budżetu państwa, natomiast 56 880,00 PLN to wkład własny w formie niefinansowej, wynikającej z udostępnienia sal Ośrodka, koniecznych do realizacji zajęć projektowych dla uczestników projektu i/lub pracy nauczycieli swojego realizatora.  Beneficjentem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, a partnerem Powiat Górowski.

Realizacja zadań projektowych przewidziana była na okres dwóch lat kalendarzowych, miała zakończyć się do dnia 30.11.2020 r. Jednak w związku z pandemią koronawirusa, a tym samym czasowym ograniczeniem funkcjonowania szkół publicznych i przedszkoli, od 12 marca 2020 r. wstrzymane zostały zajęcia w Ośrodku. Kontynuacja realizacji projektu rozpoczęła się wraz z początkiem nowego roku szkolnego, czyli od września 2020 roku, co pozwoliło na ponowne objęcie wsparciem i doprowadzenie do znacznego ograniczenia zagrożenia wykluczeniem społecznym i ubóstwem wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wąsoszu. Wśród zaplanowanych 14 zadań projektowych w bieżącym roku odbyły się: szkolenia służące rozwijaniu umiejętności i kompetencji społecznych niezbędnych na rynku pracy z zakresu autoprezentacji, wsparcie indywidualne i środowiskowe na rzecz integracji społecznej w formie animacji lokalnej o charakterze muzycznym, zajęcia przedsiębiorczości i zarządzania własnym budżetem domowym, doradztwo zawodowe indywidualne i grupowe, zajęcia z zakresu terapii psychologicznej dla uczestników projektu w formie zajęć arteterapeutycznych, wsparcie indywidualne i środowiskowe na rzecz integracji społecznej w formie treningu kompetencji i umiejętności społecznych z zakresu zasad współżycia społecznego (savoir vivre w życiu codziennym) oraz  wsparcie indywidualne na rzecz integracji społecznej w formie treningu kompetencji i umiejętności społecznych w zakresie alternatywnego spędzania czasu wolnego (prowadzenia własnego gospodarstwa domowego). Zajęcia odbywały się w grupach liczących 6 osób. W projekcie mogą wziąć udział zarówno uczniowie, którzy w chwili przystąpienia do zadań ukończyli dwunasty rok życia, jak również absolwenci. W 2020 roku 42 wychowanków poszerzyło swoją wiedzę i umiejętności korzystając z wsparcia w ramach projektu ZINTEGROWANI. Zajęcia prowadzone były przez nauczycieli Ośrodka, jak również nauczycieli zewnętrznych. Uczniowie otrzymywali każdorazowo poczęstunek, a także zapewniony był dla nich transport po zajęciach do domu. Ponadto wychowankowie SOSW w Wąsoszu skorzystali z praktycznej formy eksploracji świata, uczestnicząc w 8 wyjazdach grupowych do Wrocławia - 1-dniowych zajęcia  masowych w urzędach administracji publicznej (Urzędzie Wojewódzkim Dolnośląskiego, Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego), zajęciach praktycznych z zakresu prowadzenia własnej gospodarki oszczędnościowo-kredytowej prowadzonych w banku, zajęciach  masowych o charakterze społeczno-kulturalnych, branżowych zajęciach u pracodawców.  Nowością w tym roku okazały się zajęcia wyjazdowe z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Jesienią tylko jedna sześcioosobowa grupa skorzystała z tej oferty. Kolejne cztery spotkania, dedykowane 24 uczniom, odbędą się w roku 2021.

Ponadto na następny rok planowane są zajęcia, które z uwagi na przerwy w ich realizacji, nie zakończyły się w wyznaczonym terminie, czyli do 30.11.2020 r. Będą to zajęcia z savoir vivre w życiu codziennym,  prowadzenie gospodarstwa domowego, autoprezentacji oraz przedsiębiorczości i zarządzania własnym budżetem domowym, w których weźmie udział 24 wychowanków. Jako podsumowanie projektu uczniowie skorzystają także z indywidualnego wsparcia z zakresu doradztwa zawodowego, w ramach którego dokonana zostanie weryfikacja założonych celów projektowych.

Partner Wiodący wskazał nowy termin rozliczenia się z projektu przypadający na 30.06.2021 roku.

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iod@powiatgora.pl