W Zespole Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Wąsoszu trwa realizacja projektu  dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Poprawa jakości kształcenia zawodowego w powiecie górowskim szansą na lepszą przyszłość uczniów”.

Informujemy, że dzięki podpisanej umowie pomiędzy Województwem Dolnośląskim, reprezentowanym przez Zarząd Województwa, który pełni rolę Instytucji Zarządzającej RPOWD, a Powiatem Górowskim zarówno w Zespole Szkół w Górze, jak i w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wąsoszu realizowany jest projekt, w który zaangażowanych jest 96 uczniów i 22 nauczycieli z ZS w Górze oraz 12 uczniów  i 5 nauczycieli z SOSW w Wąsoszu.

W trakcie projektu w Zespole Szkół w Górze doposażono sale w niezbędne pomoce dydaktyczne, sprzęt komputerowy o wartości 236 773, 41 zł. Na przełomie czerwca, lipca i sierpnia uczniowie Zespołu Szkół w Górze podnosili swoje kompetencje zawodowe w ramach staży i praktyk zawodowych w zakładach pracy. W roku 2020 staż i praktyki zrealizowało 40 uczniów. Młodzież klas technicznych realizowała staż w zawodach: technik ekonomista, informatyk, logistyk, hotelarstwa i reklamy, natomiast uczniowie Branżowej szkoły I stopnia doskonalili swoje umiejętności zawodowe podczas praktyk, w zawodzie sprzedawca. Zadaniem stażystów i praktykantów było doskonalenie umiejętności w miejscu pracy w warunkach rzeczywistych oraz pogłębienie wiedzy niezbędnej do wykonania arkusza egzaminacyjnego podczas egzaminu zawodowego.

Od czerwca 2020 r. ruszyły również zajęcia dla uczniów mające na celu zwiększenie kompetencji kluczowych i zawodowych w zakresie matematyki, języka angielskiego oraz języka niemieckiego, a także zajęcia specjalistyczne podnoszące kompetencje uczniów i umiejętności na rynku pracy w zakresie logistyki, hotelarstwa, informatyki, reklamy, ekonomii, handlu.

W Specjalnym Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wąsoszu doposażono sale w niezbędne pomoce dydaktyczne, sprzęt komputerowy o wartości 147 433,77 zł. W sierpniu oraz wrześniu 4 uczniów Branżowej Szkoły I stopnia odbyło praktyki u pracodawców. Każdy z uczniów zrealizował 150 godzin zajęć w zawodach: sprzedawca, kucharz oraz stolarz. Celem praktyk było doskonalenie umiejętności praktycznych w danym zawodzie, pogłębienie wiadomości nabytych w szkole, zdobycie doświadczenia zawodowego, współdziałania w zespole oraz przygotowanie do samodzielnej pracy i podejmowania  decyzji. Od września uczniowie realizują zajęcia dodatkowe z matematyki oraz języka niemieckiego, które zwiększają kompetencje kluczowe i zawodowe uczniów Ośrodka oraz zajęcia specjalistyczne podnoszące kompetencje z zakresu informatyki, przedsiębiorczości oraz doradztwa zawodowego.

Od 26 października br. ze względu na wstrzymanie zajęć stacjonarnych w szkołach, zajęcia projektowe odbywają się zdalnie zgodnie z opracowanym harmonogramem realizacji wsparcia.