29 listopada 2020 roku w wieku 66 lat odszedł od nas na zawsze Pan Józef Jacek Figiel.

Pomimo tego, że doczekał się zasłużonej emerytury nie mógł rozstać się z pracą zawodową. Do końca swoich dni pracował w Powiatowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego w Górze na stanowisku nauczyciela-konsultanta przedmiotów informatycznych.

Był prekursorem na terenie naszego powiatu prowadzenia działalności w zakresie doradztwa metodycznego kierowanego do nauczycieli. W 2000 roku po zakończeniu pracy w Liceum Ogólnokształcącym  w Górze został dyrektorem Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Górze, a następnie po połączniu ośrodka z Biblioteką Pedagogiczną został dyrektorem Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, by ostatecznie w 2002 roku zostać dyrektorem Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego w Górze. W 2005 roku przeszedł na emeryturę, ale nadal pracował w PCDNiPP-P w Górze już na stanowisku nauczyciela-konsultanta.

Był cenionym dyrektorem, nauczycielem i kolegą a przede wszystkim doradcą metodycznym i konsultantem. Jego praca w zakresie wspierania nauczycieli była jego pasją.

Trudno będzie zapełnić pustkę jaką po sobie pozostawił.

Warto przypomnieć, że swoją karierę jak nauczyciel-doradca rozpoczął w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie skąd pod likwidacji województwa leszczyńskiego w 1999 r. został przeniesiony do ODN we Wrocławiu, gdzie rozpoczął współpracę z Grażyną Kobą – autorką podręczników do informatyki. 1 listopada 2000 r. powierzono mu obowiązki dyrektora Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Górze. Z jego inicjatywy  zajęcia informatyczne dla nauczycieli odbywały się przez Internet, co było odważnym przedsięwzięciem na tamte czasy. Po utworzeniu 22 grudnia 2000 r. Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli kontynuował w nim pracę jako dyrektor i szkoleniowiec. Pracy poświęcał się bez reszty, i zarażał innych swoją pasją do informatyki. Po kolejnej zmianie organizacyjnej, która nastąpiła 9 sierpnia 2002 r. utworzono Powiatowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego w Górze. Pan Jacek Figiel w wyniku konkursu został dyrektorem tej placówki.  To on zajął się zatrudnieniem wysoko wykwalifikowanej kadry, aby doradztwo metodyczne było na jak najwyższym poziomie.

Powiatowe Centrum już wtedy było znane w całym województwie a także poza nim, w szczególności z wielu nowatorskich szkoleń informatycznych, których Pan Jacek Figiel był inicjatorem. Funkcję dyrektora pełnił do 31.12.2005 r., przeszedł na emeryturę, ale nadal kontynuował pracę jakonauczyciel-konsultant. Przez te wszystkie lata jego doświadczenie i zaangażowanie podnosiło prestiż placówki. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielił się z innymi, nigdy nie odmawiał pomocy.

Będziemy zawsze o Nim pamiętać.