Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Górze informuje, iż na terenie naszego powiatu pojawiły się przypadki oszustwa „na pracownika banku”. Oszuści podający się za pracowników instytucji finansowych, dzwonią z numerów, które wyświetlają się na telefonach użytkowników jako infolinia banku

Telefony te, kierowane są przeważnie do osób korzystających z usług bankowości elektronicznej, a na celu mają poinformowanie konsumenta, o tym, że bank przed momentem udaremnił nieuprawnioną wypłatę (przelew) pieniędzy z jego konta. Dlatego aby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości, oszuści proszą o zainstalowanie na smartfonie aplikacji o nazwie quicksupport, która jest niczym innym, jak narzędziem umożliwiającym przejęcie kontroli nad naszym telefonem i hasłami bankowości mobilnej. To z kolei  pozwala na „wyczyszczenie” naszego konta bankowego do 0, a nawet zaciągnięcie kredytu w naszym imieniu. Wszystko dzieje się bardzo szybko, a pieniądze natychmiast przelewane są na zagraniczne konta.

„Pracownicy” kontaktujący się z konsumentami, bardzo często mają wschodni akcent. Nie pozwólmy dać się okraść! W podobnych sytuacjach powinniśmy wykazać się spokojem i opanowaniem, a przed podaniem jakichkolwiek informacji, podejrzane połączenie najlepiej rozłączyć i zadzwonić do danej instytucji w celu zweryfikowania czy rzeczywiście dzwonił do nas pracownik banku, za którego telefonujący się podawał.

Pamiętajmy! Banki nigdy podczas rozmowy telefonicznej nie proszą swoich klientów o instalowanie jakichkolwiek aplikacji na telefonie czy komputerze. Nigdy też nie proszą o podawanie kodów zabezpieczających katy kredytowe (CVV) czy też kodów jednorazowych sms, które otrzymujemy na telefon w celu autoryzacji transakcji czy potwierdzenia innych operacji wykonywanych na internetowym koncie.

Uważajmy! Bądźmy ostrożni, weryfikujmy podejrzane połączenia, a każdą próbę oszustwa zgłaszajmy organom ścigania.