Od 11 stycznia 2021 r. rozpoczęła się kolejna sesja egzaminów zawodowych: egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w formule 2012, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w formule 2017 oraz egzaminu zawodowego w formule 2019.

Uczniowie Zespołu Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Wąsoszu oraz słuchacze Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Górze przystąpią do egzaminów zawodowych.

Egzamin złożony jest z dwóch części – części pisemnej (40 zadań zamkniętych, zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna jest prawidłowa; czas trwania 60 minut) oraz części praktycznej na stanowisku egzaminacyjnym (czas trwania od 120 do 240 minut, w zależności od kwalifikacji).

Część pisemna dla wszystkich zdających w formule 2012 lub 2017 odbędzie się 12 stycznia, a w formule 2019 w terminie 12 – 16 stycznia.  Część praktyczna  w formule 2012 i 2017 odbywa się w terminie 11 stycznia – 19 lutego 2021 r., a w formule 2019 w terminie 11 stycznia – 5 lutego 2021 r., według harmonogramów ogłoszonych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, a następnie przez okręgowe komisje egzaminacyjne.

Formuła 2012

W skali kraju w formule 2012 do części pisemnej egzaminu zostało zgłoszonych ponad 3 600 osób przystępujących do egzaminów w 166 kwalifikacjach, a do części praktycznej ponad 3 800 osób w 158 kwalifikacjach w wyodrębnionych zawodach, z których do najpopularniejszych należą:

Technik logistyk, Technik rachunkowości, Technik pojazdów samochodowych.

Formuła 2017

W formule 2017 do części pisemnej egzaminu zostało zgłoszonych ponad 131 000 osób przystępujących do egzaminu w 209 kwalifikacjach, a do części praktycznej ponad 153 000 osób w 198 kwalifikacjach w zawodach, z których do najpopularniejszych należą:

Technik informatyk, Technik logistyk, Technik żywienia i usług gastronomicznych, Technik ekonomista, Technik hotelarstwa, Technik pojazdów samochodowych, Technik elektryk, Technik mechatronik, Technik budownictwa, Technik organizacji reklamy, Technik obsługi turystycznej, Technik mechanik, Rolnik.

Formuła 2019

W formule 2019 do egzaminu zawodowego zostało zgłoszonych ponad 11 400 przystępujących w 16 kwalifikacjach w zawodach, z których do najpopularniejszych należą:

Technik bezpieczeństwa i higieny pracy, Opiekun medyczny, Florysta, Technik sterylizacji medycznej, Asystentka stomatologiczna, Technik archiwista, Technik weterynarii, Asystent osoby niepełnosprawnej, Technik usług pocztowych i finansowych.

Warunki zdania egzaminu

część pisemna – min. 50% punktów możliwych do uzyskania

część praktyczna – min. 75% punktów możliwych do uzyskania

Po zdaniu egzaminu (obu części) zdający otrzymuje w formule 2012 i 2017 świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie, a w formule 2019 certyfikat kwalifikacji zawodowej.

Po zdaniu egzaminów ze wszystkich kwalifikacji wchodzących w skład danego zawodu oraz po uzyskaniu odpowiedniego poziomu wykształcenia wydawany jest formule 2012 i 2017 dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, a w formule 2019 dyplom zawodowy.

Przekazanie przez okręgową komisję egzaminacyjną świadectw/certyfikatów/dyplomów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie/ dyplomów zawodowych do szkół nastąpi w dniu. 8 kwietnia 2021 r.

W Zespole Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie to ostatnia planowa sesja dla 81 tegorocznych maturzystów w zawodach: technik ekonomista, logistyk, informatyk, hotelarstwa oraz budownictwa.

Egzaminy w tej sesji w ZS potrwają od 11 do 21 stycznia br. w następujących kwalifikacjach: AU.20 Prowadzenie sprzedaży, AU.35 Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji, BD.29 Wykonywanie i kontrolowanie robót konstrukcyjno – budowlanych, MG.18 Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych, TG.07 Sporządzanie potraw i napojów, AU.32 Organizacja transportu, AU.36 Prowadzenie rachunkowości, BD.30 Organizacja i kontrola robót budowlanych oraz sporządzanie kosztorysów, TG.13 Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie , M.44 Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń, EE.09 Programowanie, tworzenie i administrowanie stronami internetowymi i bazami danych, EE.08 Montaż i eksploatacja systemów komputerowych urządzeń peryferyjnych i sieci, E.14 Tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami, A.30 Organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w procesach produkcji, dystrybucji i magazynowania, TG.12 Planowania i realizacja usług w recepcji, T.12 Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie,  B.30 Sporządzanie kosztorysów oraz przygotowanie dokumentacji przetargowej.

12 stycznia 2021 r. do części pisemnej egzaminu zawodowego w sesji styczeń/luty 2021 r.  przystąpi 93 uczniów ZS w Górze. Łącznie do wszystkich egzaminów przystąpi 104 uczniów.

W Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Górze w sesji egzaminacyjnej styczeń-luty/2021 do egzaminu przystąpi szesnaścioro słuchaczy w kwalifikacjach:

BPO.01 - 4 słuchaczy  - Technik bezpieczeństwa i higieny pracy

EE.09    - 8 słuchaczy  -Technik informatyk

AU.65   - 3 słuchaczy – Technik rachunkowości

MS.09    - 1 słuchacz –Terapeuta zajęciowy

Do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji zimowej przystąpi również dwóch absolwentów SOS-W w Wąsoszu (sesja styczeń-luty 2021, podstawa programowa 2012). Egzamin odbędzie się w dniu 12 stycznia 2021 r. Absolwenci przystąpią do egzaminu z części pisemnej w następującej kwalifikacjach: T.3. Produkcja wyrobów piekarskich oraz T.6.Sporządzanie potraw i napojów.

Egzaminy odbędą się w wyznaczonych salach z zachowaniem reżimu sanitarnego oraz zgodnie z wytycznymi opracowanymi wspólnie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Życzymy powodzenia!