W rozstrzygniętym XLIV Ogólnopolskim Konkursie Jakości Prac Scaleniowych, organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przy współudziale Stowarzyszenia Geodetów Polskich „Projekt scalenia gruntów wsi Naratów, gmina Niechlów, powiat górowski” otrzymał wyróżnienie.

Postępowanie scaleniowe prowadził Starosta Górowski, a prace związane z realizacją tego projektu prowadziło Dolnośląskie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu, które jest jednostką podległą Marszałkowi Województwa.

Scalenie gruntów zrealizowane zostało w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ze środków unijnych oraz środków budżetu państwa w 2 etapach:

• opracowanie projektu scalenia gruntów (dokumentacji geodezyjno-prawnej)
  • zagospodarowanie poscaleniowe (rekultywacja gruntów i przebudowa dróg).

Podstawowe dane o obiekcie: powierzchnia obszaru scalenia 699,4471 ha, 48 gospodarstw rolnych, 184 uczestników scalenia.
              W wyniku scalenia gruntów zmniejszono liczbę działek w obrębie z 729 do 318 oraz średnią liczbę działek w gospodarstwie z 8,2 do 3,1. Przebudowano 4 drogi dojazdowe do gruntów rolnych o łącznej długości 4,2 km (wzdłuż dróg 3,3 km nasadzeń drzew), wykonano rekultywację 3,4 km gruntów (1,5 ha), wydzielono grunt o powierzchni 0,16 ha pod planowaną budowę ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 305. Dodatkowo, ze środków budżetu województwa, zmodernizowano odcinek drogi o długości 0,75 km. Ponadto przez okres 3 lat rolnicy korzystają z ulg i zwolnień z podatku rolnego.

Więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ