Niestety pandemia będzie miała także wpływ na przebieg egzaminów zewnętrznych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w 2021 roku. Ze względu na utrudnienia W pracy szkół i dotarcie do uczniów, Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadziło szereg zmian w treściach, które będą sprawdzane na egzaminach ósmoklasisty i maturach. Zmiany polegają przede wszystkim na zmniejszeniu zakresu wymaganych umiejętności i liczby zadań. Nie będzie także egzaminu ustnego na maturze. Nauczyciele-doradcy metodyczni i nauczyciele-konsultanci PODN w Górze odbyli już szkolenia w zakresie planowanych zmian, które zorganizował Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie.

Na bazie tych spotkań dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Górze oraz dyrektor Powiatowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Głogowie wraz z doradcami metodycznymi i konsultantami prowadzą konferencje metodyczne skierowane do dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Zaplanowano 12 szkoleń w wymiarze 4 godzin każde, dotyczących wymagań egzaminacyjnych w roku szkolnym 2020/2021.
Nauczyciele z powiatu górowskiego i głogowskiego a także ościennych, którzy wcześniej zgłosili się na szkolenie, otrzymali zaproszenie do spotkań online na wskazane przez siebie adresy e-mail.

Dotychczas przeprowadzono już szkolenia skierowane do nauczycieli informatyki, geografii oraz matematyki ze szkół podstawowych. Przeszkolono już ponad 40 nauczycieli. Do 28 stycznia szkolenia obejmą nauczycieli języka polskiego, języków obcych, historii i wos. Celem głównym tych konferencji metodycznych jest zapoznanie nauczycieli ze zmianami pomiędzy wymaganiami egzaminacyjnymi (nowość) a podstawą programową z każdego przedmiotu. W czasie szkoleń odbywa się także część warsztatowa.