Za odśnieżanie chodników odpowiada właściciel lub zarządca nieruchomości. Dotyczy to odśnieżania chodników przed wszystkimi budynkami – bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania.

Ośnieżanie chodnika to obowiązek, który wynika z ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach.

Chodnik to wydzielona część drogi publicznej służąca dla ruchu pieszego, przylegająca bezpośrednio do granicy nieruchomości. Zgodnie z Prawem budowlanym za bezpieczny dla użytkowników stan chodników, odpowiada właściciel lub zarządca nieruchomości. Trzeba o tym pamiętać szczególnie zimą, gdy nie tylko stan techniczny chodników ma znaczenie, ale również ich zaśnieżenie i oblodzenie. Tak więc odśnieżanie nawierzchni chodników jest również obowiązkiem zarządcy lub właściciela nieruchomości.

Droga przed posesją powinna być bezpieczna. Jeśli spadł śnieg, trzeba odśnieżyć chodnik, aby umożliwić ludziom bezpieczne przejście. Śnieg można zgarnąć na krawędź chodnika tak, aby nie przeszkadzał przechodniom. Nie wolno go natomiast zgarniać na jezdnię. Śnieg, który uprzątnie z chodnika właściciel, powinien zostać usunięty przez zarządcę drogi.