️Miasto i Gmina Góra - Stan rzeki Baryczy na wodowskazie w m. Osetno na godzinę 11.40 wynosił 329 cm (tendencja spadkowa) i osiągnął poziom ostrzegawczy, woda nieznacznie wystąpiła z koryta. Na obecną chwilę nie wystąpiły podtopienia miejsc składowania niebezpiecznych odpadów (brak takowych), wodociągów, oczyszczalni ścieków czy innych miejsc mogących powodować skażenie rzek i cieków wodnych na administrowanym terenie. Sytuacja na bieżąco jest monitorowana przez pracownik GCZK. Zdalnie monitorowany jest stan wody na wodowskazie w Osetnie, codziennie przeprowadzana jest lustracja rzek na terenach zagrożonych. Na obecną chwilę nie ewakuowano nikogo. Obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe od dnia 16 września 2024 r. godz. 6.00.
 Gmina Niechlów – W związku z wysokim stanem wody na rzece Odra, a szczególnie podnoszeniem się wody na rzece Barycz na terenie gminy Niechlów sytuacja jest niebezpieczna, z powodu podnoszenia i wylewania się wody przez Polski Rów i Śląski Rów. Umacniany jest przepust przez mieszkańców, strażaków i żołnierzy, poprzez układanie worków z piaskiem. Przepust przecieka na wale kolejowym znajdujący się między Niechlowem a Klimontowem, stwarza on niebezpieczeństwo dla mieszkańców Niechlowa. Obecnie sytuacja została opanowana.
Na terenie gminy w miejscowości Głobice stacjonuje 50 żołnierzy WOT. Poziom rzeki Barycz w Bartodziejach i Odry w Żabinie powyżej wodowskazu. Na daną chwilę nie ma zagrożenia dot. wodociągów, oczyszczalni ścieków i innych miejsc mogących powodować skażenia rzek i cieków wodnych na terenie gminy Niechlów. Nadal zamknięta jest droga Wojewódzka nr 324 na odcinku Niechlów - Dryżyna. Dzisiaj ogłoszono alarm przeciwpowodziowy na terenie Gminy Niechlów.
Miasto i Gmina Wąsosz - Na terenie Gminy Wąsosz prowadzony jest stały monitoring rzek dotyczący stanu oraz przepływu wody na mostach i jazach.
Barycz według danych z IMGW na wodowskazie w miejscowości Wąsosz osiągnęła poziom 371 cm (pn, 2024-09-23 10:20 UTC) – widoczny spadek względem poranka. Sytuacja jest stabilna. Nie zostały zalane miejsca składowania niebezpiecznych odpadów, wodociągów, oczyszczalni ścieków oraz innych miejsc, które mogą powodować skażenia rzek.
Gmina Jemielno – Aktualnie stan wody na rzece Odrze obniżył się o ok. 24 cm (wg nieoficjalnych danych). Wysoki poziom wody nadal powoduje podsiąki i woda rozlewa się powoli wokół wałów, a także na okoliczne zabudowania mieszkalne i gospodarcze, szczególnie w miejscowości Lubów i Chobienia. Przy zabezpieczaniu i patrolowaniu wałów pomagają żołnierze w ilości 50 osób. Na terenie gminy trwa alarm przeciwpowodziowy, ogłoszony Zarządzeniem nr 86/2024 Wójta Gminy Jemielno z dnia 16.09.2024 r. Na obecną chwilę nikogo nie ewakuowano.
Nadal obowiązuje alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu górowskiego zgodnie z Zarządzeniem nr 25/2024 Starosty Górowskiego z dnia 19.09.2024 r.
Na rzece Odrze przemieszcza się fala wezbraniowa w strefie wody wysokiej, powyżej stanów alarmowych.
W dniu 23 września 2024 (na godz.11:00) obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia dotyczące wezbrania z przekroczeniem stanów alarmowych: Barycz od Polskiej Wody do ujścia do Odry, Orla – od godz. 08:35 dnia 22.09.2024 r. do godz. 18:00 dnia 25.09.2024 r.;
Na Baryczy w Osetnie oraz w Korzeńsku na Orli stany wody nadal będą utrzymywały się w strefie wody wysokiej, powyżej stanów alarmowych, z możliwością wzrostów i wahań. W ujściowym odcinku Baryczy możliwe są też wzrosty stanów wody wynikające z cofki od wysokich stanów wody na Odrze, źródło: IMGW-PIB.
Trwa wzrost stanu wody na rz. Barycz, na śluzie wałowej w km 5+625 poziom wody wynosi 275 cm i w odniesieniu do dnia poprzedniego wzrósł o 45 cm. Powiększają się tereny zalane w dolnym odcinku Baryczy i na terenie Przegrody Dolinowej Klimontów. Zalana jest droga szutrowa w Klimontowie, źródło: RGW Wody Polskie Wrocław, Zarząd Zlewni Leszno, Nadzór Wodny Góra z dnia 23.09.2024 r