Miasto i Gmina Góra - stan rzeki Barycz na wodowskazie w miejscowości Osetno na godzinę 05.20 wynosi 262 cm, a prognozy wskazują na dalszy powolny spadek poziomu, z możliwością utrzymywania się w okolicach stanów ostrzegawczych lub wysokich. Nie odnotowano żadnych zdarzeń związanych z zagrożeniem powodziowym ani podtopień infrastruktury, które mogłyby doprowadzić do skażenia rzeki. Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna jest na bieżąco monitorowana przez pracowników BZK, przy czym władze apelują do mieszkańców terenów zalewowych o zachowanie ostrożności i śledzenie aktualnych komunikatów. W razie potrzeby przewiduje się natychmiastowe wdrożenie dodatkowych środków bezpieczeństwa.

Stan pogotowia przeciwpowodziowego, ogłoszony 16 września 2024 r., planuje znieść się w poniedziałek tj. 07.10.2024 r.

Gmina Niechlów – aktualnie na terenie gminy sytuacja jest stabilna. Nie odnotowano żadnych zdarzeń. Poziom wody na rzekach spada. Nie ma zagrożenia dotyczącego wodociągów, oczyszczalni ścieków i innych miejsc mogących powodować skażenia rzek i cieków wodnych na terenie gminy. Alarm przeciwpowodziowy planuje się odwołać w poniedziałek 07.10.2024 r.

Miasto i Gmina Wąsosz - na terenie Gminy Wąsosz prowadzony jest stały monitoring rzek dotyczący stanu oraz przepływu wody na mostach i jazach.

Barycz według danych z IMGW na wodowskazie w miejscowości Wąsosz osiągnęła poziom 312 cm (sb, 2024-10-05 04:50 UTC) – utrzymywana jest tendencja spadkowa. Sytuacja jest stabilna. Nie zostały zalane miejsca składowania niebezpiecznych odpadów, wodociągów, oczyszczalni ścieków oraz innych miejsc, które mogą powodować skażenia rzek. Stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie gminy Wąsosz obowiązuje od dnia 17 września 2024 r.

Gmina Jemielno – trwa monitorowanie wałów rzeki Odry. Poziom wody na rzece Odrze wykazuje tendencję opadającą. Przepompownia w miejscowości Lubów pompuje wodę przez całą dobę. Na obecną chwilę nie odnotowano awarii przepompowni. W związku z powyższym wody z pól, podsiąków, rowów i kanału Uszczanowskiego powoli zaczynają opadać jednakże ich stan jest ciągle wysoki. Woda zalega na gruntach rolnych. Zabudowa mieszkalna i gospodarcza wzdłuż rzeki Odry nadal boryka się z wodą z podsiąków (rozmoknięte podwórka, zalane pomieszczenia gospodarcze, namoknięte mury budynków mieszkalnych). Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jemielnie sukcesywnie przeprowadza wywiady środowiskowe z poszkodowanymi. Na obecną chwilę brak możliwości dokładnego oszacowania strat w wyniku powodzi.