Malowniczy szlak turystyczny wiodący przez 5 mostów znajdujących się na terenie powiatu liczący około 28 km. Prowadzi przez Zawieścice, Wierzowice Małe, Sądowel, Lechitów, Wierzowice Wielkie i kłodę Górowską

Na trasie znajduje się 5 mostów, od których właśnie nazwa tego szlaku. Szlak wiedzie nas przez:

Zawieścice
 – malownicza miejscowość usytuowana w gminie Góra. W drodze z Zawieścic mijamy pole na którym rośnie wierzba energetyczna. Zobaczyć tu można także pozostałości po wiatraku z drugiej połowy XIX w. W pobliskim Grabownie znajduje się prywatne muzeum.

Wierzowice Małe – spokojna wieś położona w powiecie górowskim, w Dolinie Baryczy pośród lasów nadleśnictwa Góra.

Sądowel
 – miejscowość wchodząca w skład gminy Wąsosz. W 1281 roku miał tutaj miejsce zjazd Piastów śląskich, na którym gospodarz, Henryk IV Probus łamiąc wszelkie zasady gościnności uwięził zaproszonych Henryka III, Przemysła II i Henryka V, chcąc uzyskać od nich ustępstwa polityczne. W Sądowelu można zwiedzić i zobaczyć ewangelicki kościół p.w. Matki Bożej Królowej Świata z drugiej połowy XIX w., w którym zachowało się epitafium z XVIII w., kaplice grobowe na skraju lasu, pochodzące z XIX w. oraz odnowioną plebanię z drugiej połowy XIX w. Warto zobaczyć też pomnik poległych upamiętniający żołnierzy I wojny światowej.

Lechitów
– mała wioska położona w gminie Wąsosz. Znajduje się tam ogromny platan klonolistny o obwodzie 720 cm, który został oznaczony jako pomnik przyrody i wiele innych okazów przyrody. Jest tam także miejsce po pałacu i pozostałości zabudowy mieszkalno-gospodarczej dawnego majątku.

Wierzowice Wielkie
 – XIV-wieczna miejscowość na której obrzeżach znajduje się cmentarz ewangelicki otoczony ceglanym murem. Na owym cmentarzu możemy zobaczyć zachowane w dobrym stanie nagrobki, niestety są również zrujnowane mogiły. Zobaczymy tu również pamiątkowy kamień przy drodze do Wierzowic Małych oraz zabudowę gospodarczą dawnego majątku. Miejscowość obfituje w bogactwa natury. Również wędkarze mogą liczyć na udane połowy w rzece Barycz. Niedaleko wsi znajduje się Jaz – zamknięcie zasuwowe na rzece Barycz.

Kłoda Górowska – wieś w gminie Góra. W miejscowości tej zobaczyć można dobrze zachowany XVII-wieczny pałac otoczony fosą, fragment mostu nad fosą z zachowanymi dwoma herbami, kaplicę grobową z 1892r., oraz tablice nagrobne rodziny von Gossler. Znajduje się tam także piękny park, zabudowania gospodarcze oraz budynek zarządu majątku.

Plik do pobrania: szlak_5_mostow_-_mapka.pdf