Wydział Geodezji i Katastru rozpoczął prace związane z wdrożeniem nowej e-usługi związanej z odbiorem elektronicznych zawiadomień z ksiąg wieczystych. W celu uruchomienia usługi zaktualizowano funkcjonujące oprogramowanie oraz wystąpiono do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii o uzyskanie odpowiedniego profilu dostępowego. Usługa po dokonaniu odpowiedniej konfiguracji i uzyskaniu profilu umożliwi odbiór elektronicznych zawiadomień z wydziału ksiąg wieczystych, a następnie ich potwierdzenie lub zwrot do nadawcy. Operatorzy systemu mogą wyświetlić przekazane przez sąd  zawiadomienia i na ich podstawie wprowadzić zmiany w bazie ewidencji gruntów i budynków.

Szacuje się, że dzięki tej funkcjonalności rocznie około 6000 zawiadomień dotyczących zmian w zapisach ksiąg wieczystych zamiast w wersji papierowej trafi bezpośrednio do systemu Wydziału Geodezji i Katastru. Ułatwi to obsługę wniosków oraz wyeliminuje tony zbędnej papierowej korespondencji i potrzebę  jej archiwizacji. Jest to rozwiązane pro-ekologiczne, które również wpisuje się pośrednio w działania w walce z pandemią.

iodo@amt24.biz