Co roku we wrześniu, wraz z innymi Europejczykami, obchodzimy DNI DZIEDZICTWA I DZIEŃ JĘZYKÓW. Z tej okazji w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wąsoszu zorganizowane zostało spotkanie, w czasie którego uczniowie obejrzeli prezentację poświęconą idei obu świąt oraz tegorocznych obchodów EDD - SMAKI DZIEDZICTWA.

Uczniowie poznali potrawy, które serwowano w dawnej Polsce oraz dania z kilku regionów Polski.  Można tam było zobaczyć kaszubską prażenicę, rogale świętomarcińskie z Wielkopolski, moskole z Podhala  czy śląską szpajzę oraz  zobaczyć, jak wyglądał w dawnej Polsce stół szlachecki i co jedli w biednej chłopskiej chacie.

Duże emocje wywołała piosenka „Wodzionka”- promująca zupę uznawaną przez Ślązaków za „ ósmy cud świata”. Pani Ewa zachęciła uczniów do poszukiwań ciekawych przepisów kulinarnych i przesłania ich na konkurs organizowany w Europie. Uczniowie oraz pracownicy Ośrodka mogli dokładniej przeanalizować przepisy, odnajdując  je na wystawie w holu szkoły poświęconej świętu.

O to, by  ten dzień pachniał i smakował regionalnymi potrawami zadbały również nasze panie kucharki. Panie Małgosia i Ela na drugie śniadanie zaproponowały wielkopolskie szneki z glancem. Na  obiad kuchnia zaserwowała: kaszubską zupę rybną,  śląskie kluseczki z modrą kapustą i gulaszem. Przy okienku tego dnia wyjątkowo często i głośno było słychać: Dziękuję i Mniam!

Spotkanie przygotowały: E. Gajewska, E. Kochańczyk, K. Kowaluk i E. Wawrzyniak.