W Liceum Ogólnokształcącym od wielu lat i w szczególny sposób kultywuje się pamięć o zmarłych nauczycielach i ważnych postaciach, które „złotymi zgłoskami” zapisały się w historii ziemi górowskiej.

W dniach 26-27 października, uczniowie wraz z nauczycielami udali się na górowskie nekropolie, by zapalić znicze i złożyć wiązanki kwiatów na grobach zmarłych dyrektorów, nauczycieli i pracowników Liceum Ogólnokształcącego w Górze. Złożyli też kwiaty i zapalili znicze na grobach osób zasłużonych dla ziemi górowskiej m.in. pierwszego starosty Augusta Herbsta, Władysławy Świętorzeckiej, znanej w środowisku lokalnym działaczki podziemia niepodległościowego, lekarza Adama Pławińskiego oraz inż. Kattana.

Był to dzień pełen zadumy i refleksji nad przemijaniem i wartościami ponadczasowymi, takimi jak pamięć i szacunek. Tradycja święta zmarłych choć smutna, to właśnie z tych względów jest niezwykle wartościowa, uczy szacunku dla przyszłych pokoleń i jednocześnie wzmacnia poczucie szczególnej więzi międzypokoleniowej naszego środowiska.

Tomasz Woźniczka