14 marca br. miały miejsce eliminacje powiatowe XXV Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”. Organizatorem konkursu jest od lat Kłodzki Ośrodek Kultury. Eliminacje powiatowe przeprowadziło PCDNiPP-P w Górze przy współpracy z DK w Górze.

W konkursie, na etapie powiatowym, uczestniczyło 18 uczniów z 3 szkół podstawowych powiatu górowskiego. W grupie młodszych I miejsce zajęła Gabriela Taler ze Szkoły Podstawowej  nr 3 w Górze. Pięknie recytowała wiersz Juliana Tuwima „Ptasie radio”. Uczennicę do konkursu przygotowała Elżbieta Berus-Panek. W grupie starszych I miejsce zajęła Antonina Małecka ze Szkoły Podstawowej  nr 1 w Górze (opiekun Agnieszka Kożyczak). Jury doceniło artyzm i interpretację utworów, którymi były wiersz „Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach” Wisławy Szymborskiej i fragment prozy „Szepty z wyspy samotności” Magdy Knedler. Te uczennice reprezentować będą powiat górowski w finale wojewódzkim, który odbędzie się w maju w Kłodzku.

Warto też wspomnieć o laureatach II i III miejsca. Co prawda do Kłodzka nie pojadą, bowiem wg regulaminu w finale wojewódzkim uczestniczą tylko zdobywcy I miejsca w powiecie z każdej grupy wiekowej, ale pokazali, że stać ich na wiele. W grupie młodszych II miejsce zajął Maciej Kibał Szkoły Podstawowej  nr 1 w Górze (opiekun Małgorzata Stolarczyk), a III – Wiktoria Kołuda z Zespołu: Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Niechlowie (opiekun Halina Kuchta). W grupie starszych II miejsce przypadło Alanowi Stojanowskiemu ze Szkoły Podstawowej  nr 3 w Górze (opiekun Joanna Zembroń), a III – Stanisław Monkiewicz z Zespołu: Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Niechlowie (opiekun Joanna Tomaszewska-Rząsa).

Pozostali uczestnicy recytatorskich zmagań również wykazali się dobrą interpretacją utworów, które prezentowali, kulturą słowną, prezentując wysoki poziom artystyczny. Różnice punktowe pomiędzy poszczególnymi miejscami były niewielkie.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!