Rok 2022 uchwalony został przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. Dlatego lekturą tegorocznej, 11. Eedycji Narodowego Czytania były „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza. Publiczne czytanie utworu z udziałem Starosty Górowskiego Uszuli Szmydyńskiej oraz Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz odbyło się w sobotnie popołudnie w sali widowiskowej Domu Kultury w Górze.

Jest to dzieło inicjujące ważny okres w polskiej kulturze i historii. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni. „Ballady i romanse” osądzały rzeczywistość i dawały moralne przesłanie.

- Dziękuję dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Górze Magdalenie Mielczarek wraz z nauczycielami i uczniami, dyrektor Zespołu Szkół w Górze Ewie Gano z nauczycielami i uczniami, dyrektorowi Domu Kultury w Górze Arkadiuszowi Gustawowi wraz z pracownikami oraz dyrektor Biblioteki Miejskiej w Górze Danucie Biernackiej wraz z pracownikami za wspaniałe przygotowanie tego inspirującego wydarzenia. Dziękuję wszystkim Państwu za przybycie i wspólne przeżywanie lektury naszego wielkiego, narodowego wieszcza – mówi Starosta Górowski Urszula Szmydyńska.