Warto wiedzieć i zapobiegać! Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Górze przypomina, że w okresie wiosenno-letnim rozpoczyna się sezon aktywności kleszczy. Jak wskazują eksperci kleszcze stanowią jedno z największych naturalnych zagrożeń dla zdrowia ludzi żyjących w naszej strefie klimatycznej. Choroby odkleszczowe są niezwykle aktualnym problemem zdrowia publicznego. Zainfekowane kleszcze powodują takie choroby jak borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu. Do zakażenia dochodzi na wskutek ukłucia, w czasie którego do krwioobiegu dostają się groźne patogeny.

Z uwagi na wzrost liczebności kleszczy oraz zwiększenie występowania obszarów ich występowania bardzo ważna jest edukacja społeczeństwa.