Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

Patryk Janasik i Mikołaj Kapitaniec, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Górze biorą udział w projekcie XXIX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jest to wyjątkowe przedsięwzięcie, którego głównym organizatorem jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami, podobnie jak w ubiegłych latach: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej. Temat dla tegorocznego SDiM brzmiał: „Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim.”

Temat zadania rekrutacyjnego jest związany z 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim i okazją nie tylko do tego, by uczcić pamięć o osobach, które poniosły śmierć w warszawskim getcie i w zadumie posłuchać relacji ocalonych, ale też jest szansą głębszego spojrzenia w historię, by wnikliwiej przyjrzeć się współczesnym wydarzeniom. Uczniowie podejmują swoje działania w dwuosobowych zespołach, natomiast by wykonać całe zadanie, należy realizować pięć etapów. Każdy z nich podlega ocenie i za realizację całego projektu można uzyskać od organizatorów maksymalnie 30 punktów. Zespół, po wykonaniu zadania rekrutacyjnego jest zobowiązany do dnia 3 kwietnia 2023 r. opublikować relację z wykonania zadania na platformie internetowej znajdującej się na stronie internetowej SDiM. Głównym celem projektu jest przekazanie jego uczestnikom wiedzy na temat zasad funkcjonowania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz procesu legislacyjnego. Intencją organizatorów jest promowanie wśród młodych ludzi postaw obywatelskich, a także zachęcenie ich do działalności na rzecz społeczności lokalnych na etapie realizacji zadania rekrutacyjnego.

Patryk i Mikołaj realizację projektu rozpoczęli od czynnego udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Mieli oni okazję spotkać się z Panią Joanną Demków i Panem Jerzym Rudnickim, przedstawicielami OBEN IPN we Wrocławiu. W tym dniu zaprezentowali również postać Szmula Zygielbojma przed zgromadzoną w auli Liceum Ogólnokształcącego w  Górze publicznością. Wśród zgromadzonych gości znajdował się m.in. Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego dr Andrzej Jaroch oraz Starosta Górowski Urszula Szmydyńska, którzy wyrazili dużą aprobatę do działań zaangażowanych uczniów. Następnie, chłopcy zorganizowali prelekcje wśród uczniów okolicznych szkół. Działania te uzupełnili rozdając interesujące ulotki, oraz zawieszając tematyczne plakaty. Chcąc uczcić pamięć Żydów zamieszkujących naszą ,,małą ojczyznę”, uczniowie wybrali się na teren byłego cmentarza żydowskiego w naszej miejscowości. Aby pamięć o walczących Żydach przetrwała nieco dłużej, na terenie szkoły posadzili żonkile. Koordynatorem owych działań był nauczyciel historii LO w Górze Tomasz Woźniczka, który wydatnie wspierał młodzież swoją wiedzą i umiejętnie radził w wielu sytuacjach. Ostateczną formą podjętych działań był film, przy powstaniu którego, nieoceniona okazała się pomoc dr Eweliny Waląg - opiekunki szkolnego koła filmowego “Wonderlab”, jednocześnie ambasadorki Muzeum Żydów Polskich “Polin” w Warszawie. Cenna okazała się też pomoc górowskich harcerzy, w tym naszego kolegi Dominika. Bardzo chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować dyrektorowi LO w Górze Magdalenie Mielczarek i wicedyrektorowi panu Mirosławowi Wesołowskiemu, dzięki ich wydatnej pomocy mogliśmy znaczną część projektu wykonać na terenie szkoły.

Działania uczniów LO w Górze miały na celu propagowanie wiedzy o losach narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej, oraz postaci, które wyrażały głośny sprzeciw wobec takiego przejawu nienawiści. Patryk i Mikołaj donoszą, że projekt był dla nich świetnym doświadczeniem, oraz że wiele się nauczyli w trakcie jego realizacji. Mają oni nadzieję, że ich działanie zostanie docenione w postaci mandatu poselskiego XXIX edycji SDiM. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone na stronach internetowych organizatora i Instytutu Pamięci Narodowej w dniu 28 kwietnia 2023 r.

Tomasz Woźniczka

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iod@powiatgora.pl