Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

W dniach 20- 21 maja 144 młodych ludzi z całej Polski, którzy przeszli etap lokalny i regionalny uczestniczyło w III Ogólnopolskich Zawodach Projektowych Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

 

Zespół LO w Górze pod opieką nauczyciela Grzegorza Goździewicza w składzie: Julia Stankiewicz, Weronika Jakubik, Zuzanna Latka, Mikołaj Wołowicz Cezary Hajczewski zmierzył się z 4 zadaniami finałowymi przygotowanymi przez zespół ekspertów z Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej pod przewodnictwem prof. dra Marcina Markowskiego z Politechniki Wrocławskiej. Ocena rozwiązań podczas etapu finałowego dokonana była na podstawie realizacji zadań przez robota na przygotowanych przez komisję torach. Uczniowie mieli do rozwiązania w ciągu dwóch dni, złożone problemy które wymagały przygotowania i zaprogramowania robota. Programowanie robota to proces, który polega na napisaniu kodu lub skryptu, który umożliwi robotowi wykonanie określonych zadań. Wymaga to od programisty nie tylko wiedzy na temat języków programowania, ale również znajomości zasad działania robota oraz matematyki i fizyki. Programista musi dokładnie zrozumieć wymagania zadania, które robot ma wykonać, i odpowiednio zaprojektować kod, aby robot mógł je wykonać.

Organizatorem zawodów była Politechnika Łódzka oraz Partnerzy – Uczelnie Wyższe: Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie, Politechnika Gdańska i Politechnika Warszawska. W projekcie CMI uczestniczyło 40 tysięcy młodzieży oraz 1200 nauczycieli, którzy prowadzili koła z robotyki i algorytmiki.

Tegoroczne zawody odbywały się w trzech etapach: etap lokalny rozwiązywanie zadań eliminacyjnych w szkole,  gdzie dwie drużyny uczniów z naszej szkoły uzyskały 2 pierwsze miejsca w rankingu i awansowały do kolejnego etapu. Następnie na etapie regionalnym rozgrywanym  na Politechnice Wrocławskiej w dniu  22.04.2022 r. zajęły trzecie i czwarte miejsce, a jedna z drużyn awansowała na etap  ogólnokrajowy – finał mistrzostw CMI organizowany Politechnikę Łódzką. Nasi uczniowie podczas zmagań finałowych zajęli jedenaste miejsce  co jest bardzo dobrym wynikiem. Dziękujemy i gratulujemy naszym uczniom i opiekunowi za reprezentowanie LO w Górze wśród najlepszych szkół w Polsce.

Miło jest nam również poinformować, że nauczyciel naszej LO w Górze Grzegorz Goździewicz otrzymał tytuł ambasadora projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego  który przyznano ok. 30 uczestnikom projektu za szczególne zaangażowanie w rozwój i działalność ogólnopolskiego projektu grantowego, promocję nauki programowania i algorytmiki wśród dzieci i młodzieży, dzielenie się swoim doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami z innymi edukatorami i edukatorkami, za przewodzenie i towarzyszenie młodym ludziom w cyfrowym świecie. 

Grzegorz Goździewicz

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iodo@amt24.biz