19 września br. w Katowicach rozpoczął się dwudniowy Kongres Oświaty, którego hasło przewodnie to „Edukacja przyszłości – przyszłość edukacji”. Wzięły w nim udział Dorota Nieścierowicz i Ida Lis z Zespołu Szkół im. gen S. Kaliskiego w Górze.

Kongres to świetna okazja, by w czasie wykładów i warsztatów, podjąć dialog w wielu ważnych kwestiach. Aktualnym wyzwaniem, przed którymi stoi edukacja to wielokulturowość. W obliczu napiętej sytuacji za wschodnią granicą naszego kraju, szczególne znaczenie ma kwestia związana z osobami doświadczonymi uchodźstwem. Wykład inauguracyjny pt., „Aby wspierać innych, musisz dać najpierw sobie, czyli kilka słów o sile pomagania i niesienia dobra” wygłosił niesamowity duet – Marta Młyńska i Przemysław Staroń. Następnie głos zabrał szef UNICEF w Polsce Francesco Calcagno, który podkreślił znaczącą obecność Polski w działaniach na rzecz dzieci i młodzieży. Następnie uczestnicy udali się do sal na warsztaty. Nie mogło nas tam zabraknąć. Pedagożka Dorota Nieścierowicz i psycholożka Ida Lis uczestniczyły w ciekawych zajęciach pt. „Mam tę moc i daję (po)moc, czyli o tym jak budować poczucie sprawstwa u dzieci i młodzieży” oraz „Jak budować motywację wewnętrzną i zwiększać poczucie odpowiedzialności uczniów za ich własną naukę?”. Był to bardzo efektywny dzień.