Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

Europejskie Dni Dziedzictwa w tym roku szkolnym stały się okazją do zorganizowania wycieczki uczniów SOSW w Wąsoszu do Muzeum Ziemi Rawickiej. To miejsce, w którym zgromadzone są pamiątki obrazujące historię regionu oraz lokalne dziedzictwo kulturowe.

Wizyta obejmowała zwiedzanie ekspozycji oraz warsztaty. W salach muzealnych  oglądali eksponaty związane z tradycjami Hazaków- grupy etnograficznej ludności polskiej zamieszkującej obszar powiatu rawickiego, między rzeką Orlą a Dąbroczną. Współcześni spadkobiercy kultury hazackiej pielęgnują tradycje i obyczaje swoich przodków. Zaciekawienie wzbudziły także narzędzia, którymi posługiwali się dawniej rzemieślnicy tacy jak: stolarze, kowale, szewcy, sukiennicy oraz przedmioty codziennego użytku. Te wszystkie okazy uświadomiły uczniom jak trudna i ciężka była dawniej praca.

Ciekawym miejscem, zwłaszcza dla chłopców, okazała się sala poświęcona Korpusowi Kadetów, w którym kształcili się młodzi chłopcy do służby wojskowej. Uczniowie mieli także okazję uczestniczyć w warsztatach plastycznych nawiązujących do herbu Rawicza. Pobyt w Rawiczu zwieńczyła wizyta w kawiarni, w której wszyscy delektowali się lodami i deserem. Był to bardzo przyjemnie spędzony dzień.

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iodo@amt24.biz