Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

W Senacie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się drugie, nieformalne posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży, w którym uczestniczył Patryk Janasik, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze. Posiedzenie otworzył Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki, który później w roli przewodniczącego obrad został zastąpiony przez Senator Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską. Na spotkaniu pojawił się również były Rzecznik Praw Dziecka, dr Marek Michalak oraz kilku posłów i senatorów. Cieszyła również obecność wielu młodych aktywistów i aktywistek.

 

Podczas wydarzenia młodzież mogła wyrazić swoją opinię na dowolny temat, konkretnie, bez tabu czy wyciszania mikrofonu. Dyskusja była podzielona na trzy panele dotyczące edukacji, zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz zmian klimatycznych. Okazję do zabrania głosu miał również Patryk, który nawiązał do roli systemu edukacji w programach wyborczych. Po debacie przyszedł czas na słodki poczęstunek, kawę lub herbatę. Była to też świetna okazja do nieco mniej oficjalnych rozmów z politykami. Młodzieżą zainteresowali się również dziennikarze, którzy otwarcie zapraszali uczestników posiedzenia do wywiadów. Z głosów, jakie tego dnia padły z senackiej mównicy stworzono apel, który został rozesłany do przedstawicieli władzy wykonawczej.

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

Patryk Janasik, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze uczestniczył także w Konferencji Młodzieżowych Rad i Środowisk Młodzieżowych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Z okazji Dnia Młodzieżowych Rad i Sejmików przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego, Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem zorganizowała Konferencję Młodzieżowych Rad i Środowisk Młodzieżowych. Gospodarzem tego wydarzenia była Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. W wydarzeniu brało udział kilkaset młodych i ambitnych ludzi z całej Polski.

Konferencję otwarły przemówienia zaproszonych gości m.in. posła na Sejm RP Jacka Kurzępy oraz przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu “Ambasador Młodego Pokolenia”, gdzie wyróżnieni zostali młodzi aktywiści i wspierające ich instytucje. Po gali wręczenia nagród przyszedł czas na słodki poczęstunek, kawę lub herbatę. Był to również czas na rozmowy w kuluarach czy nawiązywanie cennych znajomości. W dalszej kolejności przyszedł czas na panel dyskusyjny dot. zaangażowania młodych ludzi w życie publiczne, którego prelegentami byli rozmaici goście. Wśród nich znaleźli się prezes Młodzieży Wszechpolskiej Marcin Kowalski i Aleksandra Horoszko, przewodnicząca młodzieżowej rady przy MEiN. Podczas konferencji odbył się również bankiet w stylu angielskim, po którym przyszedł czas na warsztaty. Dotyczyły one problemów z jakimi mierzą się osoby wchodzące w dorosłość, a celem było znalezienie ciekawych i innowacyjnych rozwiązań. Grupa, do której należał Patryk, zajęła się tzw. “gniazdownictwem” czyli problemem coraz późniejszego przechodzenia młodzieży w dorosłość. Spotkanie w KPRM zakończyło się publicznym przedstawieniem wypracowanych rozwiązań oraz dyskusją na ich temat.

Udział w Konferencji Młodzieżowych Rad i Środowisk Młodzieżowych był dla mnie bardzo cennym doświadczeniem. Poznałem wielu ciekawych ludzi z rozmaitych środowisk oraz wzbogaciłem się o wiedzę na temat funkcjonowania rad młodzieżowych. Niestety, ale w oczy rzucało się upolitycznienie tej szczytnej inicjatywy, o czym kilka osób miało odwagę wspomnieć. Wydarzenie to było również okazją do zwiedzenia budynku KPRM - powiedział, dzieląc się swoimi wrażeniami Patryk.

Patryk Janasik

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iodo@amt24.biz