W Zespole Szkół w Górze dzięki ścisłej współpracy opiekuna samorządu szkolnego Anny Jarząb oraz specjalistom w osobach pedagoga Doroty Nieścierowicz i psychologa Idzie Lis odbył się tydzień pod hasłem „Profilaktyka w barwach” mający na celu promowanie działań wychowawczo-profilaktycznych oraz informacyjno-edukacyjnych. Dlaczego takie hasło? Ponieważ każdego dnia młodzież ubierała się w kolor najbardziej kojarzony z daną formacją mundurową. I tak w poniedziałek 02.10.2023r. w naszych murach królował kolor zielony. Przedstawiciele Nadleśnictwa Góra Śląska w osobach: Barbara Kurzawa oraz Łukasz Papmel w pięknych okolicznościach przyrody wygłosili prelekcję na temat pracy leśnika oraz konsekwencji prawnych grożących za złamanie obowiązujących praw na terenie obszarów leśnych.

Wtorek to kolor czerwieni i wizyta naszych uczniów w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej, gdzie poznawali tajniki ratownika medycznego, ratownika wodnego oraz dyspozytora dyżurnego. Największą atrakcję stanowił wjazd wozem z funkcją drabiny na wysokość 23  metrów nad ziemią.

W środę szkoła przybrała kolor granatu i w auli pojawili się policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Górze w osobach aspirantów sztabowych Lidii Tarońt oraz Ariela Bujaka wraz z nowo przyjętymi policjantami, którzy opowiedzieli jak wygląda rekrutacja do policji. Funkcjonariusz Łukasz Starosta, który na co dzień pracuje w ruchu drogowym opowiedział o najczęściej popełnianych błędach przez młodych kierowców, rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi oraz pieszych. Dokładnie objaśnił jakie kary grożą za wykroczenia drogowe oraz przedstawił najnowsze zmiany w kodeksie drogowym.

Czwartek był dniem moro, ponieważ odwiedzili nas saperzy z 22. Patrolu Saperskiego w Głogowie. Spotkanie okazało się strzałem w dziesiątkę. Uczniowie na własne oczy mogli zobaczyć i przetestować sprzęt, którym na co dzień pracują saperzy. Odważni przymierzyli specjalny zabezpieczający przed wybuchem kombinezon, który waży zaledwie 54 kg!, a także była możliwość zasiąść za kierownicą pojazdów wojskowych, które jeżdżą na akcje. Bardzo ciekawa była sama prelekcja, jak wygląda życie zawodowe sapera, jak wygląda procedura przyjęcia na to stanowisko, z czym muszą się liczyć żołnierze wyjeżdżający do wezwania.

Ostatni dzień „Profilaktyki w barwach” upłyną nam pod znakiem pasków, a to za sprawą gości z Głogowa, czyli funkcjonariuszy służby więziennej. Uczniowie naszej szkoły odbyli krótkie, lecz treściwe szkolenie w ramach projektu „W służbie prawu”, które polegało na wyposażeniu młodzieży w wiedzę z zakresu czym jest prawo, do czego jest ono potrzebne. Celem tego spotkanie było również uwrażliwienie uczniów w temacie profilaktyki przestępstw. Goście byli wyjątkowi, więc uczniowie skorzystali z okazji aby uzyskać jak najwięcej informacji na temat życia codziennego w zakładzie karnym.

„Tydzień w barwach” był tygodniem szczególnym, mamy nadzieję, że każdy uczeń ze spotkań tych wyniósł dla siebie wiedzę, która ochroni go przed ewentualnym popełnieniem błędu lub natchnie do złożenia dokumentów do którejś z zaprezentowanych formacji.