We wtorek, 5 grudnia 2023 r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Górze odbyła się coroczna Górowska Gala Wolontariatu, której organizatorem jest Fundacja Pomocy Szkole im. E. Machniewicza w Górze. Podczas uroczystości Starostę Górowskiego reprezentował Ryszard Pietrowiak - Członek Zarządu Powiatu Górowskiego. Obecni byli także Janina Ochojska - Posłanka do Parlamentu Europejskiego oraz Ryszard Wawer - Przewodniczący Rady Powiatu Górowskiego.

Uroczystość rozpoczęła Małgorzata Smolińska – Wiceprezes Fundacji, która przywitała zgromadzonych gości, wśród których obecni byli: Posłanka do Parlamentu Europejskiego Janina Ochojska, Zastępca Burmistrza Góry Magdalena Głuszko, która reprezentowała Burmistrz Góry Irenę Krzyszkiewicz, Członek Zarządu Powiatu Górowskiego Ryszard Pietrowiak reprezentujący Starostę Górowskiego Urszulę Szmydyńską, Przewodniczący Rady Powiatu Górowskiego Ryszard Wawer, Wolontariusz Ziemi Górowskiej 2012 Bolesław Siekanowicz, Wolontariusz Ziemi Górowskiej 2014 Ks. Stanisław Orłowski, Wolontariusz Ziemi Górowskiej 2021 Elżbieta Skoczylas, Agnieszka Ludkowska reprezentująca Dyrektora Domu Kultury w Górze Arkadiusza Gustawa, Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Górze Danuta Biernacka, Barbara Chrystman-Kurzawa reprezentująca Nadleśniczego Nadleśnictwa Góra Śląska Dariusza Kociubińskiego, Kierownik Biura Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Górze Natalia Kornicka, Redaktor Naczelna „Przeglądu Górowskiego” Elżbieta Maćkowska oraz dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizacji pozarządowych, opiekunów szkolnych klubów wolontariatu i bohaterowie uroczystości – Wolontariusze z terenu gminy Góra.

Po przywitaniu wszystkich zgromadzonych, prowadząca uroczystość przypomniała o celu, jaki przyświeca organizacji tej uroczystości, a następnie oddała głos Prezesowi Fundacji Arkadiuszowi Gortychowi. Podczas swojego wystąpienia Prezes Fundacji jeszcze raz serdecznie przywitał gościa specjalnego, Posłankę do Parlamentu Europejskiego Janinę Ochojską wręczając Jej bukiet kwiatów.

Po wystąpieniu Prezesa Fundacji, głos zabrała Zastępca Burmistrza Góry Magdalena Głuszko, która razem z Członkiem Zarządu Powiatu Górowskiego Ryszardem Pietrowiakiem i Przewodniczącym Rady Powiatu Górowskiego Ryszardem Wawerem na ręce Prezesa Fundacji Arkadiusza Gortycha złożyli życzenia i kwiaty w imieniu Burmistrza Góry i Starosty Górowskiego.

Kolejnym punktem uroczystości było obejrzenie filmu pn. „O pomaganiu rozmowy”, który kilka lat temu nagrali wolontariusze z Glinki. Bezpośrednio po obejrzeniu filmu, głos zabrała Posłanka do PE Janina Ochojska, która opowiedziała o tym jak zaczęła się jej trwająca przygoda z pomaganiem innym. Podkreśliła także jak ważna jest współpraca, a także to, że pomagać można nie tylko czynem. W kilku zdaniach zwróciła się również do wolontariuszy, gratulując im chęci do działania i podejmowania różnorodnych akcji i inicjatyw społecznych.

W tym momencie, głos ponownie zabrał Prezes Fundacji Arkadiusz Gortych, który powiedział kilka zdań o tytule „Wolontariusza Ziemi Górowskiej”, który przyznawany jest od 2012 r. Następnie przedstawił tegorocznego laureata tytułu „Wolontariusz Ziemi Górowskiej 2023”, mówiąc, iż na mocy Uchwały nr 35/2023 Zarządu Fundacji Pomocy Szkole im. Edwarda Machniewicza w Górze z dnia 1 grudnia 2023 r. tytuł „Wolontariusza Ziemi Górowskiej 2023” otrzymuje Stowarzyszenie „Gramy dla…”.

Statuetkę, kwiaty i dyplom dla przedstawicielek Stowarzyszenia – Sylwii Otto i Małgorzaty Kowalewskiej wręczyła Posłanka do PE Janina Ochojska, Zastępca Burmistrza Góry Magdalena Głuszko i Prezes Fundacji Arkadiusz Gortych.

Po tej wzruszającej części, prowadząca uroczystość oddała głos Prezesowi Fundacji „Merkury” z Wałbrzycha Waldemarowi Weihsowi, który zdalnie poinformował zgromadzonych o tym, że Fundacja Pomocy Szkole im. E. Machniewicza w Górze otrzymała „Certyfikat wysokiej jakości zarządzania wolontariatem i współpracy z wolontariuszami”. To niezwykłe wyróżnienie w Programie Korpus Solidarności Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Warszawie, dla tych organizacji, które potrafią współpracować z wolontariuszami.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie podziękowań dla opiekunów i wolontariuszy  szkolnych klubów wolontariatu. Małgorzata Smolińska zaprosiła na środek następujących opiekunów: Małgorzatę Stolarczyk i Jolantę Łukasiak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. B. Prusa w Górze, Renatę Matysiak, Iwonę Sawicką, Justynę Witkowską i Elżbietę Berus-Panek ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. W. Broniewskiego w Górze, Joannę Ryszewską i Agnieszkę Połocką z Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. św. Huberta w Czerninie, Karolinę Taler i Lilię Burdziłowską z Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. W. Reymonta w Witoszycach, Joannę Henszel z Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. J. Korczaka w Ślubowie, Joannę Krzyszkiewicz-Stoajnowską, Irenę Dziamarską i Anetę Zawadzką z Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Górze oraz Annę Wiejak z Zespołu Szkół im. gen. S. Kaliskiego w Górze. Obecni na uroczystości opiekunowie z rąk Zastępcy Burmistrza Magdaleny Głuszko i Członka Zarządu Powiatu Górowskiego Ryszarda Pietrowiaka otrzymali podziękowanie wraz z świątecznym drzewkiem oraz podziękowania dla wolontariuszy ze szkół, które rozdawane będą w szkołach. Po wręczeniu podziękowań wszyscy obecni na sali zaproszeni zostali do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

Na zakończenie, przed zgromadzonymi wystąpiła członkini kwartetu muzycznego AMMA, Marta Lachowicz, która w krótkiej, ale jakże wzruszającej części artystycznej, zaśpiewała o miłości, tolerancji i życiu.