Warto pamiętać, że służby drogowe mogą tylko łagodzić skutki wyjątkowo trudnych warunków pogodowych, związanych z obfitymi opadami śniegu lub marznącego deszczu, ale nie są w stanie całkowicie im zapobiec. Gdy trwają intensywne opady śniegu, nie ma możliwości, aby jezdnia była czarna. Kilka minut po przejeździe pługu ponownie pokrywa się ona śniegiem.

Należy również wiedzieć, że w zależności od kategorii drogi różne są standardy utrzymania zimowego dróg. Zarządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 25 października 1994 roku oraz Zarządzenie Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 4 października 2021 roku określa, że najwyższy standard utrzymania przewidziany jest dla autostrad, dróg szybkiego ruchu oraz dróg krajowych i wojewódzkich. Drogi powiatowe znajdują się w standardzie IV i V.

Czwarty standard przewiduje odśnieżanie jezdni na całej szerokości i posypanie jej na odcinkach decydujących o możliwości ruchu ustalonych przez zarząd drogi, czyli na zakrętach, wzniesieniach, skrzyżowaniach czy przystankach autobusowych. Zarządca drogi zobowiązany jest w czasie do 8 godzin po ustąpieniu opadów do usunięcia luźnego śniegu oraz zasp. Natomiast mogą występować takie zjawiska jak: śnieg zajeżdżony i języki śnieżne.

Piąty standard przewiduje odśnieżenie jezdni, a w miejscach zasp udrożnienie jednego pasa ruchu z wykonaniem mijanek. Jezdnia ma być posypana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu. Śnieg luźny musi zostać usunięty do 16 godzin po ustaniu opadów. Zaspy mogą występować do 24 godzin.