W poniedziałek 22 stycznia 2024 r. uczniowie szkół podstawowych powiatu górowskiego zmierzyli się ze sztuką malowania na szkle farbami witrażowymi. Uczestnicy mieli okazję poznać tajniki tej wyjątkowej techniki oraz stworzyć własne, niezwykłe dzieło sztuki pod czujnym okiem konsultantki edukacji artystycznej- Grażyny Onichimowskiej.

Malowanie na szkle to zajęcie bardzo czasochłonne, wymagające precyzji, skupienia i dużej cierpliwości, ale daje dużo w zamian – wielką radość tworzenia, a także satysfakcję z gotowego dzieła.
Pracę twórczą uczestnicy warsztatów rozpoczęli od projektów rysowanych na odpowiednim formacie papieru, a następnie konturówką w wybranym kolorze przenosili projekt na szkło. Odkrywali historię „Malowania na szkle”, tworzyli płaskie kolorowe lub monochromatyczne witraże i obrazy inspirowane przygotowanymi przez organizatorkę gotowymi, wydrukowanymi motywami głównie roślinnymi.
Zajęcia tego typu mają nie tylko cel plastyczno–edukacyjny, pobudzają wyobraźnię. Dzieci i młodzież wykazały się dużą kreatywnością, pomysłowością i dużym zainteresowaniem podczas warsztatów. Każdy uczestnik wykonał swoją pracę plastyczną według własnej inwencji twórczej. Połączyliśmy kreatywność z dobrą zabawą.
Mamy nadzieję, że te zajęcia były dla dzieci i młodzież inspiracją i początkiem ich artystycznej twórczości, a także ciekawym pomysłem na spędzenie czasu podczas tegorocznych ferii.