Z przyjemnością informujemy, że konsultantka historii i wos Elżbieta Maćkowska, opiekunka Pracowni Historii Ziemi Górowskiej prowadzonej przez Powiatowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego w Górze jest autorką książki „Dzieje cukrownictwa na Ziemi Górowskiej”, która powstała przy współpracy z zespołem redakcyjnym: Andrzej Rękosiewicz, Bolesław Siekanowicz, Ryszard Borawski, Zenon Kaczmarek, Bogdan Kłopotowski. Książka liczy 200 stron, zawiera ponad 100 fotografii, składa się z siedmiu rozdziałów chronologicznie potraktowanych. Wydawcą książki jest Fundacja Pomocy Szkole im. Edwarda Machniewicza w Górze, sponsorem wydania publikacji jest Stanisława Wanda Rembowska.

Jest tam również wykaz prawie 700 osób, pracowników cukrowni górowskiej od 1945 r. Dotychczas Elżbieta Maćkowska wydała już kilkanaście różnych pozycji książkowych m.in. Zeszyty ćwiczeń z historii dla uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych, książki – poradniki dla nauczycieli, książki o organizacjach pozarządowych, przewodniki rajdowe po Górze np. „W służbie społeczeństwu”  - 2006, „Skąd przyszliśmy, kim jesteśmy” – 2011 (red. naczelna i autorka kilku rozdziałów, „100 lat górowskich wodociągów. Suplement” – 2017,  „Spacerkiem po Górze”- 2018,  „Cztery pory roku nad Baryczą. Legendy, zwyczaje i obrzędy”- 2019. W 2023 r. zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na opowiadanie dotyczące miejsc niezwykłych na Ziemi Górowskiej („Tajemnica zdjęcia nr 27”) - ogłoszonym przez Dolnośląską  Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu. Jak przyznaje, pomocą przy pisaniu kolejnych publikacji, są nie tylko jej własne zasoby bibliograficzne, ale też zbiory Biblioteki Miejskiej, Biblioteki Pedagogicznej i materiały archiwalne przekazywane do Pracowni Historii Ziemi Górowskiej działającej przy PCDNiPP-P w Górze, przez mieszkańców naszego powiatu.

Gratulujemy.