13 kwietnia 2024 roku, o godzinie 10:00 Starosta Górowski Urszula Szmydyńska, Wicestarosta Andrzej Rogala, Przewodniczący Rady Powiatu Górowskiego Ryszard Wawer oraz Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wolności w Górze. Uczczono w ten sposób pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele jednostek oświatowych, gminnych jednostek organizacyjnych, partii politycznych oraz mieszkańcy Góry.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Dzień ten został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 roku.

14 lat temu, 10 kwietnia 2010 roku, o godz. 8:41 pod Smoleńskiem rozbił się samolot z polską delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W katastrofie śmierć poniosło 96 osób, m.in. Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, grupa parlamentarzystów, dowódcy sił zbrojnych, przedstawiciele instytucji i organizacji, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga samolotu.