Uczniowie Zespołu Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze regularnie uczestniczą w wycieczkach zawodowych, które pozwalają im zdobywać cenne doświadczenia i lepiej poznać specyfikę różnych branż.

27 września 2024 roku, grupa uczniów z klas technicznych o profilu mechanicznym oraz klas szkoły branżowej o profilu mechanik pojazdów samochodowych odbyli wycieczkę zawodoznawczą do fabryki Volkswagen Poznań.

W fabryce aktualnie produkowane są modele Volkswagen Caddy oraz Ford Tourneo, które są bliźniaczymi modelami. Niedawno zakończono tam produkcję Volkswagena T6, przy czym cały proces produkcji tego modelu był realizowany ręcznie, bez automatyzacji.

Podczas dnia jeden samochód jest produkowany średnio co 102 sekundy, a w ciągu doby z linii montażowej zjeżdża około 750 nowych samochodów. Samochody Volkswagen Caddy trafiają na rynki całego świata, a największym odbiorcą jest Turcja. Na terenie fabryki, oprócz hali produkcyjnej, znajdują się również: służba zdrowia, strefa fitness z siłownią, miejscowa straż pożarna, stołówka, magazyn oraz budynek administracyjny.

Całą tę wiedzę uczniowie posiedli dzięki profesjonalnym pracownikom-przewodnikom po fabryce, którzy z wielką pasją opowiadali o specyfice produkcji, jak i o własnych doświadczeniach. Wycieczka była bardzo udana, każdy uczeń mógł na własne oczy zobaczyć realia produkcji jednej z najpopularniejszych w naszym kraju marek, poznać warunki pracy i zetknąć się z pracownikami.

1 października 2024 roku uczniowie klas II i III technikum o profilu budowlanym wraz z opiekunem Zbigniewem Murawskim po raz kolejny odwiedzili zaprzyjaźnioną ze szkołą firmę NAICI, która ma swoją siedzibę we Wrocławiu.

Uczniowie mieli okazję zdobyć cenne doświadczenie zawodowe i poznać nowe produkty, które mogą znaleźć zastosowanie w ich przyszłej pracy w branży budowlanej. Spotkanie obejmowało nie tylko prezentację najnowszych produktów, ale także praktyczne szkolenie z zakresu ich aplikacji i zastosowań w różnych projektach budowlanych.

Oprócz szkolenia, uczniowie zostali serdecznie przyjęci. Był czas na rozmowy i integrację z przedstawicielami włoskiej firmy, a wspólny poczęstunek przy słodyczach i pizzy stworzył przyjazną atmosferę.

2 października 2024 roku, uczniowie technikum w zawodzie technik budownictwa uczestniczyli w pokazie elektronarzędzi renomowanej firmy Makita.

Młodzież zagłębiła swoją wiedzę z zakresu zastosowania nowoczesnych elektronarzędzi akumulatorowych stosowanych m.in. w budownictwie.

Spotkanie odbyło się w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Górze, gdzie uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnego rodzaju narzędziami, a także nauczyć się ich obsługi.

Makita to japońska firma specjalizująca się w produkcji profesjonalnych elektronarzędzi, która dostarcza nie tylko wysokiej klasy elektronarzędzia, ale także najwyższej jakości osprzęt, akcesoria oraz usługi dla użytkowników w sektorze budowlanym, przemysłowym i konsumenckim.