Październik w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Wąsoszu obfitował w wydarzenia, które angażowały uczniów w twórcze, edukacyjne oraz charytatywne działania.

10 października 2024 roku w SOSW w Wąsoszu odbyła się akcja z okazji Święta Drzewa. W trakcie wydarzenia uczniowie mieli szansę zapoznać się z ideą święta oraz dowiedzieć się, jak wiele korzyści drzewa przynoszą naszemu życiu i środowisku. Każdy z uczestników mógł wykonać pracę plastyczną przedstawiającą drzewo, wykorzystując dowolną technikę artystyczną.

Powstałe prace zostały zebrane i zaprezentowane na wystawie, którą można podziwiać na drugim piętrze internatu Ośrodka. Wystawa ta jest wyjątkową okazją do zobaczenia kreatywności i zaangażowania uczniów, a także do głębszego zastanowienia się nad rolą drzew w naszym ekosystemie.

11 października 2024 roku w SOSW w Wąsoszu odbyła się X edycja Nocy Bibliotek pod hasłem "Moc Bibliotek". Spotkanie miało miejsce w jadalni Ośrodka, gdzie uczniom zaprezentowano krótką prezentację na temat inicjatywy Nocy Bibliotek, której celem jest promowanie czytelnictwa oraz zachęcanie do korzystania z zasobów bibliotek.

Po prezentacji przystąpiono do projekcji filmu "Mój Brat ściga dinozaury" – pięknego, poruszającego obrazu opowiadającego o relacji brata z rodzeństwem, w tym z młodszym bratem z zespołem Downa. Film dostarczył widzom wielu emocji, skłaniając do refleksji nad akceptacją, empatią i miłością rodzinną.

W ramach zaangażowania w pomoc potrzebującym, wolontariusze Ośrodka wzięli udział w kampanii Pola Nadziei, mającej na celu promowanie niesienia bezinteresownej pomocy podopiecznym hospicjum oraz rozwój wolontariatu. Żonkil, będący znakiem tej inicjatywy, symbolizuje nadzieję i wsparcie dla osób nieuleczalnie chorych.

Wolontariusze Ośrodka posadzili pole żonkili jako wyraz solidarności z chorymi oraz przypomnienie, jak ważne jest pomaganie innym w trudnych chwilach.