Poznaj siebie i innych poprzez bycie kreatywnym. Warsztaty malowania toreb, joga, poznawanie często bolesnej historii narodów i wspólne spędzanie czasu, czyli idea Erasmus+ wprowadzona w życie.

W dniach 14-19 października 2024 r. w Zespole Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze obchodzono #ErasmusDays. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „#6DaysToMakeEuropeShine”. Uczniowie mieli okazję wykazać się kreatywnością, zgłębiając kulturę i tradycje Portugalii podczas warsztatów malowania toreb. Poznali także asany inspirowane filozofią indyjską podczas zajęć z jogi.

Warsztaty miały na celu osiągnięcie stanu „mindfulness”, czyli równowagi ciała, umysłu i ducha. Zarówno sztuka, jak i joga okazały się doskonałym pokarmem dla duszy i ciała, natomiast prawdziwym pokarmem dla umysłu okazały się konkursy i quizy związane z Europejskimi Stolicami Kultury 2024, organizowane w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych.

Dodatkową atrakcją były międzynarodowe projekty realizowane w ramach programu Erasmus+. W Krzyżowej odbył się projekt „Fair Signs: Movement”, w ramach którego uczniowie uczestniczyli w warsztatach animacji poklatkowej, brazylijskiej sztuki walki – capoiery, akrobatyki i tańca. Drugi projekt, „Uprooted” realizowany w greckich Salonikach dotyczył historii dzieci uprowadzonych w czasie II wojny światowej oraz współczesnych przypadków łamania praw dziecka. Partnerami projektów były szkoły z Niemiec, Ukrainy, Czech, Rumunii, Grecji.

W Zespole Szkół w Górze Europa naprawdę „błyszczała” w tym tygodniu.