23 października 2024 roku z okazji Dnia Białej Laski odbyła się uroczystość Koła Związku Niewidomych w Górze. Gospodarzem wydarzenia była Prezes Koła Jadwiga Wojciechowska. W spotkaniu uczestniczyli: Starosta Górowski Kazimierz Bogucki, Burmistrz Miasta i Gminy Góra Tadeusz Juska, Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Górze Bożena Merta oraz Prezes Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu Marek Banaszak wraz z Wiceprezes Bogumiłą Szydłowską.

Prezes Koła rozpoczęła uroczystość serdecznie witając wszystkich obecnych, w szczególności członków Koła. W swoim przemówieniu nawiązała do początków Dnia Białej Laski, który został zainspirowany przez angielskiego fotografa w 1921 roku. Pomysł na pomalowanie laski na biało z myślą o osobach niewidomych miał na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa na ulicach. W 1964 roku dzień ten został wpisany do kalendarza pod datą 15 października jako Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych i Niedowidzących, a w Polsce obchodzony jest od 1993 roku. Wydarzenie to ma również swoje stałe miejsce w kalendarzu ważnych uroczystości w Powiecie Górowskim.

Historia Białej Laski jest kultywowana przez Zarząd Koła, który regularnie podejmuje działania wspierające świadomość społeczną na temat niepełnosprawności. Biała Laska, będąca symbolem niewidomych, ma już ponad 100 lat i na stałe wpisała się w kulturę na całym świecie, dzięki prostemu, ale przełomowemu pomysłowi.

Prezes Koła Jadwiga Wojciechowska, podziękowała gościom za obecność oraz ich wsparcie, szczególnie podkreślając rolę władz samorządowych. Starosta Górowski Kazimierz Bogucki w imieniu Zarządu i Rady Powiatu Górowskiego wyraził szacunek dla członków Koła, życzył im dalszej aktywności oraz przekazał list gratulacyjny na ręce Pani Prezes.

Uroczystość umiliły występy wokalne Małgorzaty Gołębiowskiej i Wiktorii Gawran, uczennic Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze oraz ich opiekunki Alicji Sajdak – nauczycielki języka angielskiego.

Na zakończenie Prezes Koła Jadwiga Wojciechowska zaprosiła wszystkich na poczęstunek.

„Ja nie widzę Ciebie, ale Ty zobacz mnie…”