W związku z trwającą pandemią oraz trudnościami z dostępem do łóżek szpitalnych dla pacjentów chorych na COVID-19 Zarząd Powiatu Górowskiego rozpoczął  prace zmierzające do możliwości uruchomienia w budynku byłego szpitala w Górze, działalności szpitala tymczasowego z ewentualnym późniejszym dostosowaniem do działalności leczniczej w ramach kontraktu z NFZ.

W związku z tym w działania te koordynowane przez Starostę Górowskiego Annę Kolibek zaangażowały się różne podmioty. Powiat współpracuje w tym zakresie  z Syndykiem PCZ Góra, który jest właścicielem obiektu, sąsiednimi powiatami, gminami, Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Wojewody Dolnośląskiego, Powiatową Stacja Sanitarno-Epidemiologiczną w Górze, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Górze, Nowym Szpitalem we Wschowie, KGHM Polska Miedź S.A. oraz specjalistami branż budowlanych. W październiku za zgodą syndyka dokonano przeglądu pomieszczeń budynku które miałyby być wykorzystane w pierwszym etapie. Stwierdzono, że istniejące sieci w części wymagają remontu i uzupełnień. Podłogi i ściany wymagają odświeżenia, natomiast przyłącza sieci nie wymagają nakładów. Przystosowanie części obiektu na szpital tymczasowy możliwe jest w ciągu 45-60 dni. Konieczne jest również wykonanie ekspertyzy pożarowej i jej uzgodnienie z Komendantem Wojewódzkim PSP. Następnie specjaliści branży budowlanej, elektrycznej i sanitarnej przygotowali wycenę kosztów związanych z przystosowaniem parteru oraz piwnicy do pierwszego etapu. Szacowany koszt wyniesie około 800 tys. zł. Do tej kwoty należy doliczyć koszty sprzętu medycznego, które na 36 łóżek covidowych wyniosłyby około 1,3 mln zł netto. Do czasu rozstrzygnięcia kwestii własności syndyk gotowy jest wynająć niezbędne pomieszczenia. Obiekt jest wystawiony do sprzedaży co znacznie skraca procedury sądowe co do jego ewentualnego zakupu przez nowy podmiot. Powiaty sąsiadujące z Powiatem Górowskim pozytywnie odnoszą się to omawianej inicjatywy i wyrażają chęć współpracy w tym zakresie. W podejmowanych działaniach kluczowa wydaje się być współpraca z KGHM Polska Miedź S.A. To właśnie KGHM na terenie naszego województwa  realizuje polecenie premiera Mateusza Morawieckiego budowy szpitali tymczasowych w porozumieniu z wojewodą dolnośląskim Jarosławem Obremskim przy koordynacji Ministerstwa Aktywów Państwowych. W ocenie Starosty to właśnie ten kierunek wydaje się najbardziej możliwy i skuteczny aby powstał w Górze taki szpital tymczasowy. Dalsze działania uzależnione są przede wszystkim od lokalizacji jakie wyznaczy Wojewoda Dolnośląski. O tych decyzjach, które mają być podejmowane w najbliższych dniach mieszkańcy powiatu będą informowani.