Prace związane z obsługą ciągników, agregatów, kombajnów, załadunkowe i wyładunkowe wymagają wchodzenia i przebywania na wysokości. Dotyczy to także korzystania z różnego rodzaju pomieszczeń magazynowych na strychach, piwnicach, zabudowaniach inwentarskich oraz mieszkalnych.

Najbardziej bezpieczne są schody o kącie nachylenia 30ᵒ, stopniach o wysokości 0,17 m i głębokości około 0,29 m, wyposażone w podesty i barierki o mocnej, stabilnej konstrukcji. Schody powinny być mocne, wykonane z antypoślizgowego materiału i wyposażone w wygodne poręcze umieszczone z obu stron na wysokości 1,1m - jeżeli mają powyżej 5 stopni. Pamiętajmy, aby do przechodzenia między pomieszczeniami znajdującymi się na różnych poziomach wykorzystywać schody, a przy pracach remontowo-budowlanych stosować rusztowania i podesty.

Maszyny, którymi posługujemy się w gospodarstwie, powinny być wyposażone w mocne, dobrze zamontowane drabinki i schodki wejściowe do kabin, w podesty robocze do przyczep. Jeżeli podczas prac transportowych koniecznie jest wchodzenie na przyczepę, stosujmy odpowiednio długą drabinę, na czas przejazdu mocowaną do burty przyczepy. Zachowujmy szczególną ostrożność przy posługiwaniu się drabinami w pobliżu napowietrznych przewodów elektrycznych. Do prac na drzewach korzystajmy z różnego rodzaju bezpiecznych drabin (rozstawnych, wysięgnikowych), przymocowanych stabilnie do drzewa - unikajmy stawania na konarach oraz gałęziach.

Zwracajmy zawsze uwagę, by nie trzymać żadnych przedmiotów na schodach i w pobliżu zejść z drabin. Bardzo ważne jest również utrzymywanie podłogi pomieszczeń w dobrym stanie, a także regularne usuwanie nierówności.

Pamiętajmy - przy pracach na wysokości należy stosować środki ochrony pracy.

Opracowano na podstawie materiałów prewencyjnych KRUS