Wystawa „Szli na Zachód osadnicy”

Od 5 maja do 5 listopada 2018 r. w ramach Powiatowych Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości można oglądać w Pracowni Historii Ziemi Górowskiej Powiatowego Centrum doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego w Górze wystawę „Szli na zachód osadnicy”

W Pracowni Historii Ziemi Górowskiej PCDNiPPP w Górze (pałacyk przy ul. Podwale 24), w ramach Powiatowych Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, została zorganizowana wystawa dokumentów i fotografii „Szli na zachód osadnicy”. Otwarcie wystawy miało miejsce w trakcie VII Górowskiej Nocy Muzealnej.
Wystawa składa się z trzech części.
W pierwszej znajdują się wspomnienia osadników i przesiedleńców, którzy na Ziemi Górowskiej znaleźli po II wojnie światowej swoje miejsce.
W części drugiej znajdują się oryginalne dokumenty przesiedleńcze i ewakuacyjne oraz rodzinne fotografie pochodzące z prywatnego archiwum mieszkanki Góry.
Natomiast w części trzeciej prezentowane są dokumenty z lat 1945-1947 dotyczące kształtowania się nowego życia w Górze, a więc akt urodzenia, akt ślubu, dokument dotyczący nadania gospodarstwa rolnego, spis rzeczy, jakie przesiedleniec zastał w nowym obejściu i inne. Wiele z tych dokumentów pisanych jest na odwrocie pism poniemieckich.
Organizatorzy apelują do mieszkańców Góry i powiatu górowskiego o dostarczenie swoich rodzinnych pamiątek (fotografie, dokumenty itp.) z lat powojennych w celu wzbogacenia wystawy. Po jej zakończeniu organizatorzy deklarują zwrot pamiątek ich właścicielom.

Serdecznie zapraszamy do pracowni Historii Ziemi Górowskiej do zwiedzania tej ciekawej wystawy.

iodo@amt24.biz