Ile historii mieści się w nazwach, czyli próba onomastyki wybranych miejscowości powiatu górowskiego – spotkanie w ramach Projektu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej we współpracy samorządami powiatów i gmin „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”.

18 czerwca br. w Starostwie Powiatowym w Górze odbyło się kolejne spotkanie historyczne. Udział w nim wzięli Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Górze, Sławomir Bączewski, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UMiG w Górze Izabela Baranowska, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Górze Małgorzata Patrzykąt oraz młodzież licealna i gimnazjalna górowskich szkół. Prezentację przygotował oraz wykład na temat lokalnej onomastyki poprowadził Mirosław Wesołowski. Wykład skupił się na prezentacji nazw miejscowości Góra, Chróścina, Czernina, Jemielno, Lechitów, Osetno, Wąsosz oraz Pobiel. Wystąpienie urozmaicone zostało wierszami i ich recytacją w wykonaniu uczniów Liceum. Wart podkreślenia jest fakt, że poetyckie teksty o bardzo nostalgicznym i ciepłym wydźwięku zostały napisane przez młodych ludzi, samą zaś inicjatywę i recytację przygotowano pod kierunkiem Macieja Kostyka – polonisty górowskiego LO.

Partnerem projektu jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Źródłem finansowania projektu są środki Mniejszości Niemieckiej
będące w dyspozycji Fundacji Rozwoju Śląska
oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych pochodzące z wcześniejszych dotacji Rządu Niemieckiego