28 kwietnia 2014 r. odbyło się pierwsze z pięciu – w nowej turze – tematycznych spotkań w ramach projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”.

Przypomnijmy – program realizowany jest przez Starostwo Powiatowe wraz z Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Górze, Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu i Niemieckim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym w Legnicy.

Tym razem tematem wiodącym była „Sytuacja po 1945 roku – przesiedlenia i wypędzenia ludności polskiej i niemieckiej”. Temat referował Jürgen Gretschel prezes legnickiego stowarzyszenia – Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. W spotkaniu wzięli udział Starosta Górowski Piotr Wołowicz, Wicestarosta Paweł Niedźwiedź, Burmistrz Wąsosza Zbigniew Stuczyk, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Górze Małgorzata Patrzykąt, liczni nauczyciele historii oraz młodzież licealna i gimnazjalna.

Zwłaszcza dla tych ostatnich „żywa lekcja historii” okazała się wyjątkowo interesująca. Przeszło półtoragodzinny wykład pt. Kiedy większość staje się mniejszością, oparty na własnych oraz rodzinnych wspomnieniach, miał zdecydowanie inny wymiar niż suche fakty zawarte w podręcznikach historii. Wykład dotyczący obszaru Legnicy, w dużym stopniu dotyczył całych tzw. Ziem Odzyskanych, gdyż podlegał tym samym mechanizmom i politycznym decyzjom nowych władz zachodniej Polski. Znaczące różnice wynikały ze specyfiki miasta, które przez kilkadziesiąt kolejnych lat minionego stulecia stało się siedzibą rosyjskich wojsk. Historia tamtych lat – jak się okazało – ma niejedno oblicze. Wspomnienia z perspektywy autochtona zainteresowały obecnych także i w innym aspekcie, dotyczyły bowiem i naszych przodków, także wysiedlonych z Kresów, z ich dotychczasowych siedzib, i przeprowadzonych na tereny Dolnego Śląska. Przesłaniem kończącym wystąpienie były słowa o nowej jakości jaką jest „Nowa kultura dolnośląska” i chociaż jest ona tak różna dla byłych mieszkańców tych terenów, a także tych, którzy tu przybyli i osiedlili na stałe, to jednak wszyscy powinniśmy szanować tą ziemię jako miejsce swego zamieszkania – jako swoją „Małą Ojczyznę”.

Partnerem projektu jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Źródłem finansowania projektu są środki Mniejszości Niemieckiej
będące w dyspozycji Fundacji Rozwoju Śląska
oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych pochodzące z wcześniejszych dotacji Rządu Niemieckiego




Plik do pobrania: wiekszosc_staje_sie_mniejszoscia.pdf


Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iodo@amt24.biz