Miasto i Gmina Góra - Stan rzeki Barycz na wodowskazie w m. Osetno na godzinę 05:10 wynosił 327 cm (tendencja wzrostowa) i osiągnął poziom ostrzegawczy, woda wystąpiła z koryta. Sytuacja na bieżąco jest monitorowana przez pracowników GCZK oraz jednostki OSP. Na obecną chwilę nie wystąpiły podtopienia miejsc składowania niebezpiecznych odpadów (brak takowych), wodociągów, oczyszczalni ścieków czy innych miejsc mogących powodować skażenie rzek i cieków wodnych na administrowanym terenie. Ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe w dniu 16 września 2024 r. od godz. 6.00. Na obecną chwilę nie ewakuowano nikogo.
Gmina Niechlów – Aktualnie na terenie gminy Niechlów w związku z podnoszeniem się wody na rzece Odra a szczególnie na Baryczy sytuacja robi się bardzo niebezpieczna. Do tej pory odnotowano kilka zdarzeń min. na Baryczy między Bartodziejami a Klimontowem strażacy zabezpieczają wał w związku z cofką w Wyszanowie. Wysokość wody bardzo się podniosła, co spowodowało cofanie się wody z Polskiego Rowu. Cały czas miejsca zagrożone zabezpieczane są workami z piaskiem. Usypano wał w Niechlowie od boiska w stronę torów kolejowych, zabezpieczono śluzy na wale kolejowym od Niechlowa w stronę Klimontowa. Całodobowo monitorowana jest sytuacja na rzekach. Nie ma zagrożenia dot. wodociągów oraz oczyszczalni ścieków. Dostarczane są worki do miejsc najbardziej zagrożonych w dorzeczu Odry i Baryczy : Bełcz Wielki, Bartodzieje, Głobice, Karów, Świerczów, Niechlów.
Ogłoszono na terenie gminy Niechlów pogotowie przeciwpowodziowe oraz samoewakuację z miejscowości: Bełcz Wielki, Lipowiec, Głobice, Wągroda, Karów, Świerczów, Bartodzieje Żabin w szczególności osoby starsze, schorowane oraz matki z dziećmi. Zamknięto drogę wojewódzką nr 324na odcinku Niechlów - Dryżyna.
Miasto i Gmina Wąsosz - Prowadzony jest stały monitoring rzek na terenie Gminy Wąsosz. Sprawdzany jest stan oraz przepływ wody na mostach i jazach.
Poziom wody na rzece Barycz wynosi 372 cm, zgodnie z danymi z IMGW (nd, 2024-09-22 05:00 UTC) - utrzymywany stan względem dnia wczorajszego.
Nie zostały zalane miejsca składowania niebezpiecznych odpadów, wodociągów, oczyszczalni ścieków oraz innych miejsc, które mogą powodować skażenia rzek. Nikogo nie ewakuowano.
Gmina Jemielno – Obecnie stan wody na rzece Odra w miejscowości Ciechanów utrzymuje się na podobnym poziomie (brak wodowskazu). Woda rozlewa się poza koryto na międzywale i nadal powstają przesiąki, które na bieżąco są zabezpieczane workami z piaskiem.
W miejscowości Lubów woda zaczęła wdzierać się powoli na posesję budynków zlokalizowanych blisko wału. Cały czas prowadzony jest monitoring w godzinach dziennych i nocnych. Na terenie gminy trwa alarm przeciwpowodziowy, ogłoszony Zarządzeniem nr 86/2024 Wójta Gminy Jemielno z dnia 16.09.2024 r. Na obecną chwilę nikogo nie ewakuowano.

Od dnia 19.09.2024 r. na terenie powiatu górowskiego obowiązuje alarm przeciwpowodziowy (Zarządzenie nr 25/2024 Starosty Górowskiego).