Miasto i Gmina Góra - Stan rzeki Barycz na wodowskazie w m. Osetno na godzinę 12:30 wynosił 328 cm (tendencja wzrostowa) i utrzymuje się jeszcze na poziomie ostrzegawczym, ale woda wystąpiła z koryta. Sytuacja na bieżąco jest monitorowana przez pracowników GCZK oraz jednostki OSP. Na obecną chwilę nie wystąpiły podtopienia miejsc składowania niebezpiecznych odpadów (brak takowych), wodociągów, oczyszczalni ścieków czy innych miejsc mogących powodować skażenie rzek i cieków wodnych na administrowanym terenie. Ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe w dniu 16 września 2024 r. od godz. 6.00. Na obecną chwilę nie ewakuowano nikogo.
Gmina Niechlów – Aktualnie na terenie gminy Niechlów sytuacja jest niebezpieczna w związku podnoszeniem się wody na rzece Barycz od strony Rowu Polskiego do Niechlowa. Rów Polski rozlewa się na pobliskie łąki i lasy. Cały czas miejsca zagrożone zabezpieczane są workami z piaskiem. Pomaga wojsko w ilości 102 żołnierzy WOT. Całodobowo monitorowana jest sytuacja na rzekach. Nie ma zagrożenia dot. wodociągów oraz oczyszczalni ścieków. Dostarczono do mieszkańców ulotki informujące jak się zachować w czasie powodzi. Droga wojewódzka nr 324 na odcinku Niechlów – Dryżyna jest zamknięta.
Obecnie większość osób starszych dokonało samoewakuacji z miejsc zagrożonych zalaniem.
Miasto i Gmina Wąsosz - Prowadzony jest stały monitoring rzek na terenie Gminy Wąsosz. Sprawdzany jest stan oraz przepływ wody na mostach i jazach. Poziom wody na rzece Barycz wynosi 372 cm, zgodnie z danymi z IMGW (nd, 2024-09-22 11:40 UTC) - bez zmian w dniu dzisiejszym. Nie zostały zalane miejsca składowania niebezpiecznych odpadów, wodociągów, oczyszczalni ścieków oraz innych miejsc, które mogą powodować skażenia rzek. Nikogo nie ewakuowano.
Gmina Jemielno – Aktualnie stan wody na rzece Odra utrzymuje się na podobnym poziomie. Wg opinii obserwujących w niektórych miejscach spada powoli ok. 1-2 cm (trudno dokładnie oszacować bo brak wodowskazu). Jednak wysoki pozom wody nadal powoduje podsiąki, które na bieżąco są zabezpieczane workami z piaskiem. Nadal przy zabezpieczaniu wałów pracują żołnierze, ale dzisiaj ok. 80 % opuści teren gminy.
W miejscowości Lubów woda powoli ale ciągle wdziera się na posesję budynków zlokalizowanych blisko wału. Cały czas prowadzony jest monitoring. Na terenie gminy trwa alarm przeciwpowodziowy, ogłoszony Zarządzeniem nr 86/2024 Wójta Gminy Jemielno z dnia 16.09.2024 r. Na obecną chwilę nikogo nie ewakuowano.

Od dnia 19.09.2024 r. na terenie powiatu górowskiego obowiązuje alarm przeciwpowodziowy (Zarządzenie nr 25/2024 Starosty Górowskiego).