Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

Interesujący szlak liczący ok 26 km biegnący z Góry przez Ryczeń, Osetno, Starą Górę do Góry


Szlak ten rozpoczyna i kończy się w Górze. Biegnie przez:

Ryczeń- wieś w gminie Góra, położona nad rzeką Barycz. Atrakcją tej miejscowości jest zbiornik retencyjny „Ryczeń”, pobliskie lasy obfitujące w jagody, jeżyny i grzyby oraz rzeka Barycz w której żyje wiele gatunków ryb. Organizowane są tutaj również spływy kajakowe. We wsi zobaczymy zabudowania folwarczne z XIX w., oraz miejsce dawnego grodu znajdujące się za mostem na rzece Barycz, po prawej stronie wśród drzew na lekko wzniesionym terenie . Nad Baryczą znajduje się ośrodek wypoczynkowy z prywatnymi domkami letniskowymi.

Osetno – wieś usytuowana nad rzeką Barycz oferuje wędkarzom miejsce do udanych połowów, a rodzinom do relaksu nad wodą. We wsi znajduje się pałac z XVI w wraz zabudowaniami folwarcznymi oraz kościół p.w. św. Michała Archanioła z XIII- wiecznym rodowodem. Na zewnętrznej elewacji oraz na ścianach w środku kościoła znajduje się wiele protestanckich tablic epitafijnych godnych obejrzenia oraz piękne płyty nagrobkowe rodziny Tschammerów. Kościół w Osetnie należy do najstarszych obiektów sakralnych w gminie Góra. Jest tu także obelisk wystawiony w podziękowaniu Armii Czerwonej za wyzwolenie Osetna.

Stara Góra - wioska położona w sąsiedztwie miasta Góra. Stara Góra do roku 1945 należała do państwa Niemieckiego. Jej nazwa brzmiała wtedy Alt Guhrau co w dosłownym tłumaczeniu znaczy Stara Góra. Pierwsza wzmianka źródłowa o Starej Górze pojawiła się w 1155 roku w buli papieża Hadriana IV. Dziś w Starej Górze funkcjonuje przedszkole, Ochotnicza Straż Pożarna i kopalnia gazu ziemnego. Warto również zobaczyć zabytkowy kościół św. Jakuba Apostoła, który został wzniesiony w XV w. oraz wiele domów mieszkalnych z przełomu XIX i XX w. Jest tu także pomnik odsłonięty w 1996r. w hołdzie tym którzy walczyli o niepodległość kraju. Blisko jest las, w którym można podziwiać różnego rodzaju porosty, mchy, ciekawe okazy drzew i krzewów, można także zbierać grzyby.

Góra – Miasto powiatowe, które powstało w 1288/1289r. z inicjatywy ks. Henryka III głogowskiego, bogate w zabytki. Na uwagę zasługuje cmentarz parafialny z późnogotyckim kościołem p.w. Bożego Ciała, kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XV/XVI w. z barokowym wnętrzem, wieża Bramy Głogowskiej, wieża ciśnień oraz Pomnik Wolności na placu Bolesława Chrobrego. Okolica Góry sprzyja wielbicielom leśnych wycieczek. Można spotkać tu także ciekawe okazy drzew i krzewów. W górowskim lesie występuje wiele gatunków zwierząt np. lisy, sarny, dziki itp. W wolnym czasie można korzystać z dwóch hal sportowych a latem również z basenu.


Plik do pobrania: szlak_borowik_-_mapka.pdf

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iod@powiatgora.pl