Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

Narodowe Czytanie w tym roku miało w Ośrodku trzy odsłony. W poniedziałek i piątek (11 i 15  września) z lekturą Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” spotkali się uczniowie klas I-II szkoły podstawowej i  uczniowie z klas SPdP.  Słuchali oni fragmentu opisującego żniwa i pracę Justyny Orzelskiej przy zbiorach. Lektura książki była ilustrowana filmem ukazującym  nadniemeńskie pola i łąki  ubarwione  różnymi kolorami  kwiatów i ziół.

 

Te krajobrazy i przyroda miały szczególne miejsce w sercu autorki.  Odzwierciedleniem tej miłości są  nie tylko liczne opisy natury w „Nad Niemnem”, ale także kompozycje z suchych  roślin, które wisiały  na ścianach domu  Elizy Orzeszkowej.  Autorka tworzyła też zielniki. Nawiązując do pasji Elizy Orzeszkowej, uczniowie wykonali pamiątkowe zakładki do książek, ozdabiając je własnymi kompozycjami z kwiatów i ziół.

We wtorek 11 września w budynku szkoły było słychać żywe czytanie, w które zaangażowali się zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Czytaliśmy fragment odnoszący się do wizyty Justyny i Jana na Mogile - miejscu, gdzie spoczywali polegli powstańcy styczniowi. Oprócz tego uczniowie obejrzeli prezentację poświęconą akcji Narodowe Czytanie, lekturze i autorce. W  holu szkoły zaś od kilku dni  znajdowała się wystawa prezentująca akcję i tegoroczną lekturę.

Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki z cytatem autorki
i logiem akcji oraz kartki z odbitą pieczątką promującą Narodowe Czytanie otrzymaną 
od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Ciekawi jesteśmy jaką lekturę w przyszłym roku wybiorę Polacy? Już wiemy - za rok, miłośnicy książek sięgną po "Kordiana" Juliusza Słowackiego. 

Katarzyna Kowaluk i Emilia Wawrzyniak

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iodo@amt24.biz