W październiku odbyła się kolejna konferencja w ramach projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”. Przypomnijmy - Starostwo Powiatowe w Górze wraz z Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Górze, Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu i Niemieckim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym w Legnicy podjęło temat relacji między historią współczesnej społeczności Dolnego Śląska, a historią byłych mieszkańców tego regionu.

W październikowym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele poszczególnych stron projektu – m.in. Przewodniczący Rady Powiatu Górowskiego Edward Szendryk, Sekretarz Powiatu Elżbieta Kwiatkowska, Małgorzata Patrzykąt – dyrektor górowskiego LO, dyrektorzy placówek oświatowych, regionaliści, nauczyciele, młodzież licealna i gimnazjalna.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z dwoma interesującymi referatami. Pierwszy z nich pt. „Kształtowanie się stanu szlacheckiego na Śląsku z uwzględnieniem księstwa głogowskiego” – autorstwa Kamila Kutnego, mieszkańca Góry i jednocześnie studenta historii Uniwersytetu Opolskiego – w chronologicznym ujęciu wprowadzał słuchaczy w czasy przeszłego tysiąclecia naszego regionu. Przy okazji autor referatu zaprezentował słuchaczom kilka przykładów bibliograficznych, z którymi można się było zapoznać na miejscu, ale także do których warto wrócić i zapoznać się z ich treścią bardziej szczegółowo. Wygłoszony referat stanowił wprowadzenie do wysłuchania kolejnego wystąpienia - pojawiały się w nim bowiem krótkie informacje definiujące poszczególne terminy i działy z zakresu nauk pomocniczych historii, ułatwiające zrozumienie przesłanie kolejnej prelekcji.

Wystąpienie Elżbiety Maćkowskiej, nauczyciela historii i regionalisty, zatytułowane „Śląskie rody rycerskie i szlacheckie” było kolejnym punktem przyjętego programu. Treść wystąpienia wprowadziła słuchaczy w świat byłych mieszkańców regionu, których ślady bytności można ciągle znaleźć w terenie. Ślady te, to głównie herby rodowe, które np. znajdziemy przyglądając się przykościelnym płytom epitafijnym, zabytkom sakralnym czy frontonom byłych rezydencji. Ilustrowane przykładami z terenu Ziemi Górowskiej informacje o właścicielach poszczególnych dóbr i majątków, przeniosły słuchaczy w ciekawe zakamarki historii regionalnej.

Dwugodzinna konferencja była ostatnim spotkaniem z założonego cyklu, co jednak nie wyklucza kontynuacji problematyki.

Zainteresowanych zapraszamy do sięgnięcia do załączników, w których znajdują się oba referaty.


Partnerem projektu jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Źródłem finansowania projektu są środki Mniejszości Niemieckiej
będące w dyspozycji Fundacji Rozwoju Śląska
oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych pochodzące z wcześniejszych dotacji Rządu Niemieckiego

„Herbowi” mieszkańcy regionu na przestrzeni wieków „Herbowi” mieszkańcy regionu na przestrzeni wieków „Herbowi” mieszkańcy regionu na przestrzeni wieków „Herbowi” mieszkańcy regionu na przestrzeni wieków „Herbowi” mieszkańcy regionu na przestrzeni wieków „Herbowi” mieszkańcy regionu na przestrzeni wieków „Herbowi” mieszkańcy regionu na przestrzeni wieków „Herbowi” mieszkańcy regionu na przestrzeni wieków „Herbowi” mieszkańcy regionu na przestrzeni wieków „Herbowi” mieszkańcy regionu na przestrzeni wieków „Herbowi” mieszkańcy regionu na przestrzeni wieków „Herbowi” mieszkańcy regionu na przestrzeni wieków „Herbowi” mieszkańcy regionu na przestrzeni wieków „Herbowi” mieszkańcy regionu na przestrzeni wieków „Herbowi” mieszkańcy regionu na przestrzeni wieków „Herbowi” mieszkańcy regionu na przestrzeni wieków „Herbowi” mieszkańcy regionu na przestrzeni wieków „Herbowi” mieszkańcy regionu na przestrzeni wieków


Plik do pobrania: ksztaltowanie_sie_stanu_szlacheckiego_na_lasku_z_uwzglednieniem.pdf
Plik do pobrania: rody_szlacheckie_i_rycerskie.pdf
Plik do pobrania: szlachta_w_ksiestwie_glogowskim.pdf

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iod@powiatgora.pl