Od poniedziałku 19 kwietnia 2021 r. żłobki i przedszkola znów będą mogły prowadzić działalność i opiekować się dziećmi. O decyzji rządu poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej. Rekomendację do otwarcia żłobków i przedszkoli przedstawiła rządowi Rada Medyczna działająca przy premierze.

Także od poniedziałku dopuszczona będzie możliwość organizowania rozgrywek sportowych dla dzieci i młodzieży na świeżym powietrzu. Minister Niedzielski powiedział, że decyzja w sprawie powrotu do szkół klas I-III będzie uzależniona od dziennej liczby zakażeń i sytuacji w poszczególnych województwach. Wszystko zależy od średniej, dobowej liczby zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców.

Rząd informuje, że sytuacja nadal jest bardzo trudna, dlatego utrzymane zostają obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień. Wyjątkiem są hotele – tutaj obostrzenia będą obowiązywały do 3 maja włącznie.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian

Dotychczasowe obostrzenia przedłużone do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r.

Handel – ograniczenia

• Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

• 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne  pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.