Dnia 28 kwietnia 2021 r. odbyła się już druga międzypowiatowa konferencja w zakresie kształcenia zawodowego. W tym roku pod nazwą „Kształcenie zawodowe 2021 na Dolnym Śląsku”, ze względu na sytuację epidemiczną odbyła się ona online.

Organizatorem było Powiatowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego w Górze. Konferencję udało się zorganizować dzięki życzliwej pomocy i wsparciu merytorycznemu Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

W konferencji wziął udział Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk. Starostę Górowskiego Annę Kolibek reprezentowała Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Górze Katarzyna Antolak. Spotkanie zaszczycili również swoją obecnością wizytatorzy Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Konferencję prowadził  Dyrektor PCDNiPP-P w Górze Bernard Bazylewicz.

Wykładowcami byli Jan Kamiński – starszy wizytator Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Przewodniczący Rady Konsultacyjnej ds. Kształcenia Zawodowego, Piotr Krzywda – wizytator Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Koordynator ds. kształcenia zawodowego oraz Teresa Frączkiewicz – nauczyciel-doradca metodyczny PODN w Górze w zakresie kształcenia zawodowego i podstaw przedsiębiorczości, która była już po raz drugi inicjatorką spotkania.

W ramach konferencji odbyło się szkolenie, w którym uczestniczyli dyrektorzy i nauczyciele z następujących szkół i placówek: Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Górze, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wołowie, Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Lubinie, Liceum Ogólnokształcącego w Górze, Powiatowego Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Wołowie, Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Środzie Śląskiej, Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Środzie Śląskiej, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wąsoszu, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Głogowie, Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy, Zespołu Szkół Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie, Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych w Głogowie, Zespołu Szkół w Głogowie, Zespołu Szkół w Górze, Zespołu Szkół w Polkowicach, Zespołu Szkół Zawodowych w Brzegu Dolnym, Zespołu Szkół Zawodowych w Wołowie oraz Zespołu Szkół Nr 2 w Lubinie. W szkoleniu wzięło udział ponad 70 osób.

W czasie spotkania zabrał głos Dolnośląski Kurator Oświaty, który odniósł się do trudnej pracy dydaktycznej w obecnej sytuacji spowodowanej ograniczeniami. Głos zabrała także Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Górze Katarzyna Antolak, która podkreśliła znaczenie kształcenia zawodowego w systemie edukacji.

Następnie odbyły się 4 wykłady:

1. Sytuacja edukacyjna na Dolnym Śląsku w okresie pandemii COVID'19 - Jan Kamiński.
  2. Realizacja zajęć praktycznych, praktycznej nauki zawodu i praktyk zawodowych w branżowej szkole I i II stopnia oraz w technikum w okresie pandemii - Piotr Krzywda.
  3. Staże nauczycielskie - Piotr Krzywda.
  4. Kształcenie zawodowe a kompetencje kluczowe - Teresa Frączkiewicz.

Po części szkoleniowej odbyła się dyskusja. Dyrektorzy i nauczyciele zadawali pytania wykładowcom, dotyczące m.in. egzaminów zawodowych. W dyskusji zabrał głos także Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, który podkreślił wysoki poziom merytoryczny wykładów. Pogratulował pomysłodawcom zorganizowania konferencji.