Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

W PCDNiPP-P w Górze odbył się wernisaż prac plastycznych powstałych podczas realizacji projektu grantowego „Plenery malarskie z historią w tle”. Dyrektor Bernard Bazylewicz powitał: w imieniu Burmistrza Góry Zastępcę Burmistrza Magdalenę Głuszko, Prezes Fundacji Pomocy Szkole im. Edwarda Machniewicza Annę Stojko, Prezes Górowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Urszulę Bujek oraz uczestników plenerów – autorów prac oraz pozostałych przybyłych gości.

 

Zaznaczył, że projekt jest  częścią ogólnopolskiego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, realizowany przez Fundacją Pomocy Szkole, która uzyskała dofinansowanie na swój wniosek złożony do Lokalnej Grupy Działania „Ujście Baryczy”. W maju tego roku Starosta Górowski podpisał stosowne Porozumienie z Fundacją, na mocy, którego PCDNiPP-P w Górze realizował swoją część grantu. Owocem współpracy jest wystawa prac zorganizowana na terenie naszego budynku, która będzie czynna do końca maja 2022 roku.

Następnie zabrała głos osoba odpowiedzialna za realizację grantu przez PCDNiPP-P w Górze Pani Grażyna Onichimowska, która jest nauczycielem-konsultantem edukacji artystycznej w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. Podkreśliła, że wernisaż jest efektem miesięcznej pracy twórczej 30 osób: Alicji Janus, Anieli Bazylewicz, Leny Orłowskiej, Hanny Kaźmierczak, Amelii Mastalerz, Mari Lesiuk, Zuzanny Uby, Julii Posypanko, Patrycji Posypanko, Martyny Otockiej, Niny Kirkiewicz, Weroniki Sławińskiej, Mai Grochowiak, Amelii Lewandowskiej, Kai Kirkiewicz, Martyny Uby, Joanny Paterek, Gabrieli Brzozy, Emilii Jankowskiej, Hanny Kauch, Oliwii Kaławaj, Mirosławy Salamon, Krystyny Czwojdrak, Agnieszki Hołowni, Kazimiery Lisieckiej, Barbary Wrzeszcz, Henryki Arendarczyk, Ewy Osuch, Elżbiety Starke, Bogdana Kaisera. Uczestnicy podzielni na trzy grupy wiekowe: dorosłych, młodzieżową i dziecięcą brali udział w wyjazdach plenerowych podczas, których mogli dokonać wyboru tematu swojej pracy.

Wystawa prezentuje motywy z różnych zakątków i obiektów gmin Góra, Wąsosz i Niechlów. Podsumowując swoje wystąpienie konsultant Grażyna Onichimowska podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w projekcie, poświęcony czas  oraz zaangażowanie się w działania artystyczne. W ramach tych podziękowań wszyscy uczestnicy otrzymali upominek od organizatora.

Podczas wernisażu organizatorzy przeprowadzili głosowanie publiczności na najciekawszą pracę malarską.

Na zakończenie spotkania dyrektor Bernard Bazylewicz podziękował Fundacji Pomocy Szkole im. Edwarda Machniewicza – pomysłodawcy i autorowi projektu za współpracę, a Grażynie Onichimowskiej za organizację plenerów, warsztatów, wystawy i wernisażu.

W czasie drugiej części spotkania, które odbyło się w siedzibie Fundacji, wręczono za najciekawsze prace – nagrody ufundowane przez organizatora. W wyniku głosowania uczestników wernisażu I miejsce uzyskała praca Mirosławy Salamon – Zamek w Czerninie, drugie ex aequo otrzymały prace Amelii Lewandowskiej – Pałac w Bełczu Wielkim oraz praca Kai Kirkiewicz – Pałac w Kłodzie. Dwa równorzędne trzecie miejsca przyznano Joannie Paterek – Pałac w Bronowie i Emilii Jankowskiej – Kościół w Chróścinie.

W ramach realizacji projektu został wydrukowany katalog i kalendarz z reprodukcjami prac powstałych podczas plenerów i warsztatów. Publikacje te  otrzymali wszyscy uczestnicy wernisażu.

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iod@powiatgora.pl