Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

6 września 2021 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Górze Starosta Górowski Urszula Szmydyńska, Wicestarosta Górowski Andrzej Rogala przy kontrasygnacie Skarbnik Powiatu Wiesława Pospiecha, podpisali aneks do umowy dotyczącej realizacji projektu „ZINTEGROWANI”. W zawarciu aneksu uczestniczyła Hanna Bartkowiak, pracownik działu ds. Wdrażania i Realizacji Projektów, Wydziału Edukacji Departamentu Spraw Społecznych i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Realizatorem projektu jest Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Wąsoszu. W okresie od 1 grudnia 2018 r. do 30 listopada 2020 r. w partnerstwie z 10 dolnośląskimi jednostkami samorządu terytorialnego wdrażał jego elementy zgodnie z przyjętym harmonogramem realizacji. Jednak ze względu na wystąpienie pandemii i wywołane niespodziewane utrudnienia, okres trwania projektu został wydłużony do 30 października 2021 r., co pozwoli na realizację założonych celów. Głównym celem projektu było objęcie wsparciem i doprowadzenie do znacznego ograniczenia wystąpienia zagrożenia wykluczenia społecznego i ubóstwa wśród uczniów i absolwentów specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych na terenie województwa dolnośląskiego. Uczestnicy projektu dzięki udziałowi w poszczególnych formach wsparcia poszerzają swoje kompetencje niezbędne do codziennego funkcjonowania w życiu społecznym. Ponadto osoby bierne zawodowo, które realizują jeszcze obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, dzięki udziałowi w projekcie mogą zaplanować swoją dalszą drogę zawodową, biorąc udział w indywidualnych i grupowych konsultacjach z doradcą zawodowym, uczestnicząc w kursach zawodowych podnoszących ich kwalifikacje oraz odwiedzając miejsca pracy celem poznania możliwości zatrudnienia w interesującej ich branży. Dotychczas ze wsparcia skorzystało 59 uczniów SOSW w Wąsoszu, biorąc udział w 14 formach wsparcia o różnym charakterze: zajęciach terapeutycznych, muzycznych, tanecznych, teatralnych, psychoterapii, hipoterapii oraz wycieczkach podnoszących umiejętności społeczne i edukacyjne np. do restauracji, zakładów aktywizacji zawodowej, urzędów administracji publicznej, muzeów czy zoo.

Udział i realizacja projektu ZINTEGROWANI to ogromna szansa przede wszystkim dla uczniów, ale z korzyścią także dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Wąsoszu. Dzięki unijnym środkom doposażone zostały sale lekcyjne w nowoczesny sprzęt komputerowy, audiowizualny czy kuchenny do pracowni gastronomicznych.

Chcąc przybliżyć dotychczasową realizację warto zaznaczy, że partnerstwo Powiatu Górowskiego w projekcie zainicjowane zostało w dniu 29 września 2017 r. podpisaniem Listu Intencyjnego w sprawie wspólnej realizacji projektu Partnerzy planują realizację projektu poprzez 13 Realizatorów: 12 prowadzonych przez siebie SOSW (Głogów, Jawor, Jelenia Góra, Legnica, Lwówek Śl., Oleśnica, Środa Śl., Wąsosz, 3 z Wrocławia i Ząbkowice Śl.) ) i Centrum Kształcenia Ustawicznego i Językowego Kadr w Legnicy. Projekt realizowany jest na obszarze całego województwa dolnośląskiego., a udział na zasadzie partnerstwa bierze 732 uczestników (654 aktualnych wychowanków ww. 12 SOSW i 78 absolwentów tych SOSW z ostatnich 2 lat), w tym 246 osób w wieku 12-18 lat i 486 osób w wieku powyżej 18 lat. CKUiJK w Legnicy organizował i w większości prowadził dla uczestników projektu wszystkie zaplanowane w projekcie formy wsparcia. Projekt składał się z 14 form wsparcia, które tworzą usługi aktywnej integracji o charakterze:- społecznym (6 instrumentów);- zawodowym (2 instrumenty);- edukacyjnym (2 instrumenty); -zdrowotnym (4 instrumenty).

Powiat Górowski, na realizację zadań wynikających z projektu, otrzyma dofinansowanie w kwocie nie większej niż 355 667,00 PLN, w tym 267 818,89 PLN dofinansowanie w ramach środków EFS, 31 508,11 PLN dofinansowanie w ramach dotacji celowej budżetu państwa, natomiast 56 340,00 PLN to wkład własny w formie niepieniężnej, wynikającej z udostępnienia sal koniecznych do realizacji zajęć projektowych dla uczestników projektu i/lub pracy nauczycieli swojego realizatora.

W powiecie górowskim w projekcie udział wzięło 36 uczniów w wieku od 12 lat oraz absolwentów Ośrodka. Główny cel programu to rozwój umiejętności samodzielnego funkcjonowania w życiu oraz na rynku pracy osób niepełnosprawnych. Uczestnictwo w projekcie w swym założeniu miało pomóc uczniom kończącym specjalne ośrodki uniknąć wykluczenia społecznego oraz przystosować ich do życia codziennego.

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iod@powiatgora.pl